Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Krzyżne, Chochołowska, Miętusia i Morskie Oko

Krzyżne, Chochołowska, Miętusia i Morskie Oko

Wtorek 3 września 2013, przez natatry

Wrzesień za pasem, a we wrześniu gdzie najlepiej wypoczywać? W Tatrach! Szczególnie trzeba zobaczyć z bliska przełęcz Krzyżne, Morskie Oko, Polanę Chochołowską i Dolinę Miętusią.

Przełęcz Krzyżne bezsprzecznie góruje nad dolinami: Pańszczycy i Pięciu Stawów Polskich. Jej wysokość wynosi 2112 m n.p.m. Nazwa odnosi się do skrzyżowania, zbiegu trzech grzbietów górskich, mianowicie Wołoszyna, Koszystej i Buczynowych Turni. Bardzo łatwo dostępna (ale nie przesadzajmy z tym brakiem trudności), zarówno od Doliny Pańszczycy, jak i Doliny Pięciu Stawów Polskich, choć podejście niekiedy męczące. Tu kończy, a zarazem zaczyna się Orla Perć. Nadmienić jedynie trzeba, że od przełęczy dojdziemy tylko do Koziego Wierchu, gdyż odcinek od wspomnianego szczytu do Zawratu zmieniono na jednokierunkowy.

Polana Chochołowska jawi się jako jedna z najbardziej popularnych w polskich Tatrach Zachodnich. Leży w górnej części Doliny Chochołowskiej, na wysokości 1090-1150 m n.p.m. Wiosną przyciąga pięknie kwitnącymi skupiskami krokusów. Ważny ośrodek turystyczny – stąd biegną szlaki na Grzesia, Wołowiec, Bobrowiecką Przełęcz, Trzydniowiański Wierch, Starorobociański Wierch i inne. W bacówkach górale sprzedają oscypki i żętycę. Polana Chochołowska jest niezwykle rozległa. Nic dziwnego, że dalej pasą się tu owce.

Oprócz szczytu Giewont chyba najbardziej znane miejsce w Tatrach. Morskie Oko (bo o nim właśnie mowa) usytuowane jest w Dolinie Rybiego Potoku, u podnóża Mięguszowieckich Szczytów. Mimo że ma największą powierzchnię, jak na tatrzańskie stawy bardzo płytkie – „zaledwie” 50 m. Zbiornik nigdy nie zarybiano. Naturalnie wykształciły się tutaj pstrągi i lipienie. Nad Morskie Oko można przyjść asfaltową drogą z Palenicy Białczańskiej, a także przez Świstówkę Roztocką albo Szpiglasową Przełęcz. Krystalicznie czyste, malownicze, ale chyba też już mocno strywializowane.
Dolina Miętusia jest swoistym bocznym przedłużeniem Doliny Kościeliskiej. Rozciąga się na ponad 6 km2. Nazwa od nazwiska górali Miętusów, do których kiedyś należała jej część. Najważniejszym punktem Przysłop Miętusi, gdzie też znajduje się skrzyżowanie szlaków: czerwonego z Nędzówki, niebieskiego na Małołączniak i czarnego Ścieżki nad Reglami. Z doliny biegnie ponadto trasa na Ciemniak. W okolicy dużo jaskiń, m.in. Miętusia i Wielka Litworowa.