Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Krzewy ozdobne do ogrodu.

Krzewy ozdobne do ogrodu.

Wtorek 22 czerwca 2021, przez Artsites

Każdy ogród powinien być jak najpiękniejszy, wobec czego też, należy przemyśleć wiele kwestii związanych z jego estetyką. Należy przemyśleć możliwości, jakie mamy w zakresie udoskonalenia i upiększenia naszego ogrodu, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie bardzo ważną, której powinniśmy poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Jednym z rozwiązań, sprawdzających się praktycznie w każdym przydomowym ogrodzie, jest nasadzenie Różaneczników i Azalii, czyli krzewów ozdobnych z rodziny Rhododendron, których uprawa jest stosunkowo prosta, zaś efekty estetyczne, jakie możemy osiągnąć należą do zdecydowanie najlepszych.

Wymagania do uprawy Różaneczników.

Przede wszystkim jednak powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż uprawa jakichkolwiek roślin z rodziny Rhododendron wymagać będzie od nas przygotowania stanowiska i gleby, gdyż rośliny te maja swoje, specyficzne wymagania w tym zakresie. Poziom odczynu pH gleby powinien być utrzymany w przedziale 4,5-6, a więc gleba powinna być stosunkowo kwaśna. W tym celu musimy przygotować odpowiednią mieszankę nie odkwaszonego torfu, kory sosnowej oraz gleby ogrodniczej w równych proporcjach. Do tego trzeba jeszcze bardzo starannie wybrać stanowisko do uprawy Azalii, gdyż wymagają one sporego poziomu zacienienia stanowiska, oraz dość dużego poziomu wilgotności w miejscu nasadzenia. Warto więc wykorzystać sąsiedztwo większych drzewek i krzewów ogrodowych, które zagwarantują zacienienie stanowiska do uprawy Różaneczników. Dość dobrym pomysłem może tutaj także być przygotowanie w sąsiedztwie stanowisk uprawy Różaneczników oczka wodnego, które będzie wpływać na lokalne podniesienie wilgotności, co także przyczyniać się będzie do poprawy warunków uprawy Azalii.

Prace pielęgnacyjne.

Jeśli chodzi zaś o prace pielęgnacyjne, to trzeba tutaj powiedzieć, iż Różanecznik raczej nie są zbyt wymagającymi roślinami. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ich regularnym nawadnianiu, szczególnie w okresie letnich braków opadów atmosferycznych. Warto tez pamiętać o bardzo obfitym nawodnieniu uprawianych Różaneczników oraz Azalii na koniec sezonu, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, aby mogły one solidnie przygotować się do nadchodzącej zimy. Do tego wystarczy jeszcze tylko obłożyć nasadę korzenia suchymi liśćmi, czy też słomą bądź sianem i w sumie nasze rośliny będą perfekcyjnie przygotowane na przezimowanie w naszym ogrodzie. Oczywiście pod warunkiem, że uprawiamy Rhododendrony odporne na mróz, gdyż niektóre z nich nie są w stanie wytrzymać nawet kilku stopni mrozu, z kolei te, które powinniśmy uprawiać mogą wytrzymać nawet przy mrozach rzędu 20-30 stopni Celsjusza.
Odmiany mniej wytrzymałe powinny być przez nas chowane na zimę do pomieszczeń gospodarczych, gdzie będą mogły przetrwać najgorsze mrozy, abyśmy na wiosnę, znów mogli je wystawić w swoich doniczkach do ogrodu, aby mogły cieszyć nas swoimi przepięknymi kwiatami.

Wszystkie informacje na temat wytrzymałości i mrozoodporności poszczególnych odmian, udzieli nam na pewno nasz dostawca Rhododendronów. Będzie on z całą pewnością takie informacje, taką wiedzę posiadać, wobec czego z całą pewnością się z nami swoją wiedzą podzieli.