Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Krutynia - idealne miejsce na spływy kajakowe

Krutynia - idealne miejsce na spływy kajakowe

Czwartek 19 marca 2015, przez admin

Do wakacji jest jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz zastanowić się, dokąd się udać i jakie miejsce będzie odpowiednie, aby odpocząć, zyskać energię i zapał do pracy na kolejny rok. Sporo osób wybiera morze, niektórzy decydują się na aktywny odpoczynek w górach, wielu rodaków organizuje sobie wczasy za granicą. Jednakże dużo tracą ci, którzy nie spróbowali spływu kajakowego po polskich jeziorach.

Co może przeważyć szalę decyzji o wakacjach na kajaku?

Świetnym sposobem na obcowanie z przyrodą i wyciszenie się jest spływ kajakowy szlakiem Krutynia, który ciągnie się 102 km, przy czym 60 km spływu odbywa się na wodach stojących. Niezwykła przygoda rozpoczyna się w miejscowości Sorkwity i ciągnie się po malowniczych jeziorach, gdzie można spotkać niesamowite okazy fauny i flory. Dreszczyku emocji doda tej niezwykłej wyprawie nocowanie na bezludnej wyspie. Wyciszenie i przygoda śladami rozbitków przeniesie każdego w zupełnie inny świat, daleki od codziennych problemów. Podczas spływu możemy też zwiedzać liczne zabytki. Już w Sorkwitach zaciekawi nas piękny kościół ewangelicki z ok. 1470 roku. W Zgonie warto zatrzymać się w gospodarstwie Adama Szubskiego, aby podziwiać wykonane przez niego rzeźby naturalnej wielkości. Wojnów oferuje zwiedzanie klasztoru Filiponów, gdzie znajdują się ikony, krzyże i zdjęcia starowierców. Niepowtarzalną atrakcją całej wyprawy jest śluzowanie. Śluza Gudzianka rocznie obsługuje ok. 20 tys. łodzi i jest ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Czy początkujący są w stanie poradzić sobie na szlaku Krutynia?

Spływy kajakowe Krutynią są łatwe i dostępne dla osób początkujących http://www.splywy.pl/krutynia/. Niektóre odcinki są nawet określane jako bardzo łatwe. Zważając na fakt, że szlak ten jest uznawany za najpiękniejszy w całej nizinnej Europie, nie można oprzeć się pokusie spędzenia wakacji w nieco inny sposób. Aby zaznać niesamowitej przygody na wodzie, wystarczy tylko zmienić tok myślenia o trudach przygotowań do wyprawy.