Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Krety i inne szkodniki

Krety i inne szkodniki

Środa 14 sierpnia 2013, przez apgreff

Utrzymanie ogrodu pochłania wiele wysiłku, a także wiąże się z koniecznością dbania o ogród i zapobiegania szkodnikom. Są to zwierzątka, które mieszkają w ziemi i skutecznie buszują po ogrodzie. Jednym z przykładów takich niekorzystnych działań są te wywoływane przez krety.

Każdy właściciel ogrodu zetknął się ze szkodliwą działalnością kretów. Niestety niewiele mają one wspólnego z owym sympatycznym "Krecikiem" z czechosłowackiej dobranocki. Ryją one w ziemi korytarze, a glebę wysypują na zewnątrz, tworząc w ten sposób kopce, o które się następnie wszyscy potykają. Obecnie istnieją specjalne proszki, które się wsypuje do tuneliku i to może częściowo wyniszczyć krety.

Innym sposobem na pozbycie się kretów jest wbicie stalowego druta w kopiec i zawieszenie na nim metalowej puszki - na przykład po piwie. Wiatr porusza puszką, która wydaje dźwięk przenoszący się przez pręt do kopca. Taki odstraszacz kretów płoszy je skutecznie. Istnieje też specjalna pułapka pirotechniczna na krety, czyli kretołap - instalowana w kopcach uruchamia się w momencie, w którym kret wraca do kretowiska, by zatkać powietrze.

Wybuch zabija krety lub przynajmniej skutecznie je odstrasza. Jednakże krety poza tym że niszczą trawniki, czy sadzonki większych szkód nie wyrządzają. Same są mięsożerne, dlatego też nie obgryzają pni lub korzeni. Od tego są inni "specjaliści": króliki i zające - trzeba zabezpieczyć przed nimi drzewa owijając pnie i grubsze konary papierem, słomą żytnią, otaczając podstawę pnia siatką drucianą lub ze sztucznego tworzywa albo smarując emulsją odstraszającą, która jest do nabycia w sklepach ogrodniczych.

Można również samemu sporządzić naftalinową emulsję. Przepis na taką emulsję powinna wskazać służba specjalistyczna. Najbardziej jednak zaleca się ogrodzić cały teren ogrodu działkowego siatką. Norniki i karczowniki niszczą korę w pobliżu szyjki korzeniowej, powodując zasychanie młodych drzew. Zwalczamy je wkładając wczesną wiosną do nor zatrute ziarno albo warzywa (marchew, pietruszkę).

Dobre wyniki daje gazowanie nor specjalnymi świecami. Wokół pni drzew należy utrzymywać czystość, a wszystkie resztki składować na kompost. Dzięki temu zredukujemy groźbę powstawania dalszych uszkodzeń drzew lub krzewów.