Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Kosztorysy budowlane

Kosztorysy budowlane

Czyli jak wybrać kosztorysanta.

Piątek 31 maja 2013, przez Dariusz

Jak od dawna wiadomo, pierwszą rzeczą jaką sprawdza klient jest cena. Co jednak widzi patrząc na ofertę? Przedsiębiorcy praktycznie zawsze powodowani chęcią sprzedaży swoich usług, popadają w przesadę i "tapetują" oferty a czasem nawet swoje biura plakatami czy banerami, cennikami i innymi formami tradycyjnej reklamy. A jak Ty postępujesz?

Jednym z bardziej istotniejszych elementów procesu budowlanego jest opracowanie i analiza jego kosztów. W połączeniu z odpowiednim planowaniem pozwala w późniejszym terminie optymalizować wydatki. Można podejść do realizacji inwestycji budowlanej na zasadzie „i jakoś
to będzie" -jednak czy jest to dobra ścieżka?
Można także rozsądnie zaplanować całą realizację w oparciu o jest sukcesywny i narastający koszt, analizę przepływów pieniężnych, zapotrzebowanie na materiały, rozdział poszczególnych cyklów technologicznych (które z kolei wynikają z dobrze opracowanego kosztorysu budowlanego).

Jak zatem znaleźć odpowiednie biuro kosztorysowe, by zlecić opracowanie kosztorysu inwestorskiego?

Najważniejszą zasadą jest sprawdzenie referencji kosztorysów sporządzonych przez takie biuro. Nie bójmy się o nie spytać. Każdy szanujący się Inwestor powinien zadać sobie trud, i sprawdzić te referencje. Jakość świadczonych usług przez biura kosztorysowe jest różna, dlatego warto przed udzieleniem zlecenia zapoznać się z możliwościami. Kolejną rzeczą jest znajomość branż w których biuro kosztorysowe świadczy usługi opracowania kosztorysów. Kolejną rzeczą jest cena. Zazwyczaj każde z biur posiada na swojej stronie dział dotyczący informacji, dla przykładu: kosztorysy budowlane cennik. Oczywiście tutaj należy podkreślić fakt, że nie zawsze wysoka jakość znaczy wysoka cena. Jednak warto zapłacić przysłowiowe pięć złotych więcej i mieć pewność, że kosztorys budowlany jest opracowany w rzetelny, czytelny i prawidłowy sposób.

Wybierając biuro kosztorysowe mamy pewność, że otrzymane oferty od wykonawców robót nie będą nieweryfikowalne. W każdym momencie możliwe będzie porównanie kosztorysów inwestorskich i ofertowych, co przełoży się na zmniejszenie kosztów realizacji całej inwestycji oraz spokojny sen Inwestora, który jest pewny, że prawidłowo dokonał selekcji wykonawcy.