Internetowy poradnik

Strona główna > Kultura > Korepetycje dla maturzystów

Korepetycje dla maturzystów

Środa 14 sierpnia 2013, przez alfred.p

Czas pomiędzy studniówkami a egzaminem maturalnym jest czasem, w którym firmy organizujące kursy maturalne zbierają spore żniwo. Jednak powstaje pytanie, czy takie kursy w ogóle są potrzebne? Czy osoba przez trzy lub cztery lata chodząca do szkoły ponadgimnazjalnej nie potrafi osiągnąć pułapu 30 % by zdać maturę?

Z roku na rok rośnie ilość ofert pomocy w przygotowaniu się do matury. W większych miastach, jak Kraków, korepetycje dają nie tylko nauczyciele, ale często i, chcący dorobić, studenci. Nie jest trudno ich znaleźć. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać „matura Kraków” lub „kursy maturalne Kraków”.

Zatrzymajmy się na chwilę. Z jakich powodów uczniowie korzystają z tego typu kursów? Jedni by się dopiero nauczyć, inni, by powtórzyć wiedzę. Czy zatem szkoła nie jest w stanie nauczyć rzeszy młodych ludzi? Nie jest w stanie zaoferować im zajęć/ kółek, na których mogą powtórzyć wiadomości? Mogłoby się zdawać, że odpowiedź jest prosta – skoro uczniowie szukają kursów, to znaczy, że nie. Nie jest to takie oczywiste, jak się wydaje. Faktycznie, jedni nauczyciele wydają się pracować w szkole przez pomyłkę bądź za karę. Ale jest i spora liczba nauczycieli, którzy poświęcają sporo uwagi i czasu podopiecznym, a mimo tego ci zapisują się na kursy. Może być to spowodowane, pokutującym cały czas, sposobem myślenia, że korepetytorzy lepiej nauczą niż w szkole. Inna przyczyną wydaje się być mechanizm powodujący, że bardziej do pracy przykładają się ludzie, którzy za nią płacą. Skutkiem tego, płacąc za korepetycje maturzyści czują się niejako wewnętrznie przymuszani do zdwojenia wysiłków.

Do dużych plusów takich kursów należy zaliczyć pracę w małych grupach. Stąd każdy korepetytor ma szansę indywidualnie spojrzeć na ucznia i dostosować pod niego przebieg zajęć.

Z pewnością kursy maturalne nie są obowiązkiem, maturę można zdać i bez nich. Dają maturzyście psychiczny komfort odczucia, że jest przygotowany. Dzięki temu pewniej podejdzie do egzaminu i tym samym zwiększy swoje szanse na dobry wynik.