Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Konto przez Internet – obalamy mity

Konto przez Internet – obalamy mity

Wtorek 27 maja 2014, przez aliz

Bankowość internetowa, która coraz prężniej się rozwija, nadal jest stosunkowo młoda. Dziś ma mnóstwo zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie bez elektronicznego dostępu do swoich pieniędzy. Konto z dostępem przez Internet jest obecnie standardem i praktycznie każdy bank udostępnia swoim klientom taką możliwość.

Wady i zalety kont internetowych
Konta online niosą ze sobą mnóstwo korzyści, mimo to wciąż znajdują się wśród nas osoby nieufne wobec nowoczesnych rozwiązań, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Przyjrzyjmy się więc obiegowym opiniom o kontach internetowych. Jest wśród nich trochę prawdy, ale i wiele mitów, które zamierzamy dzisiaj obalić.
Banki internetowe a tradycyjne

Do dziś możemy spotkać się z opiniami, że prawdziwy bank jest monumentalnym budynkiem ze skarbcem, a bank internetowy to coś nienamacalnego, wirtualnego. Jest to oczywiście mit, gdyż dzisiaj trudno jest w ogóle mówić o rozróżnieniu banków internetowych od tradycyjnych. Teraz praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie zarówno konta tradycyjne, jak i internetowe, a banki „wirtualne” otwierają swoje placówki.

Bezpieczeństwo kont internetowych

Banki oferujące konta online gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Znajdujące się na nich pieniądzesą tak samo bezpieczne, jak w przypadku kont tradycyjnych. Różnica polega tylko na tym, czy mamy możliwość obsługi konta przez Internet, czy też nie.

Wygoda w dysponowaniu pieniędzmi

Na początku bankowości internetowej wiele osób narzekało na trudności związane z wpłacaniem pieniędzy na konto lub wypłacaniem większych sum, gdyż pierwsze banki internetowe w Polsce nie miały swoich placówek. Dziś taki problem nie istnieje. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie banki mają obecnie liczną sieć swoich „naziemnych” placówek, jak i bankomatów oraz wpłatomatów w strategicznych punktach miast. Ponadto pracownicy banków oferują nam swoją pomoc zarówno w placówkach, jak i za pomocą infolinii.

Synonimem obecnych czasów jest życie w ciągłym biegu. Na wiele rzeczy nie mamy czasu, w wiele miejsc jest nam nie po drodze. Dzięki temu, że możemy obsługiwać konto przez Internet nie jesteśmy zależni od godzin otwarcia placówek banków, co znacznie ułatwia dysponowanie pieniędzmi. Mamy do nich dostęp przez całą dobę i z każdego miejsca na Ziemi, w którym znajduje się komputer, laptop lub smartfon z dostępem do Internetu. Możemy wykonywać przelewy i robić zakupy w sklepach internetowych o każdej porze dnia, nie wychodząc z domu.

Wysokie oprocentowanie

W wielu przypadkach konta internetowe mają atrakcyjne dla klienta oprocentowanie. Jest ono jednak zależne od banku i jego oferty. Natomiast abstrahując od oprocentowania, w większości przypadków kont online możemy liczyć na…
… brak opłat lub niskie opłaty za operacje na koncie

Jedną z największych zalet kont internetowych są niskie opłaty i prowizje. Niektóre operacje są nawet darmowe, jak na przykład otwarcie i prowadzenie konta czy przelewy krajowe. Banki mogą sobie na to pozwolić, gdyż w przypadku kont internetowych klient wiele rzeczy robi sam, za pomocą serwisu transakcyjnego, bez asysty pracowników banku.

Rosnący zakres usług

Decydując się na założenie konta przez Internet zyskujemy dostęp do szerokiej gamy usług i produktów bankowych. Dziś przez internetowy serwis transakcyjny banku możemy nie tylko obsługiwać nasze konto rozliczeniowe, ale także zakładać lokaty, inwestować na giełdzie, doładowywać telefony komórkowe na kartę, zaciągnąć kredyt czy wykupić różnego rodzaju ubezpieczenia.

Czy od Internetu nie ma już odwrotu?
Być może niektórzy zadają sobie dziś takie pytanie. Dawniej, na początku funkcjonowania bankowości internetowej w Polsce, faktycznie można było podzielić banki na stacjonarne i internetowe. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej – bankowość internetową wprowadziły również banki tradycyjne, wzbogacając w ten sposób swoją ofertę. Teraz praktycznie każdy bank pozwala swoim klientom obsługiwać konto przez Internet i czerpać z tego liczne korzyści. Można więc stwierdzić, że do Internetu weszły praktycznie wszystkie branże, w tym bankowość, i nie ma od niego odwrotu. Warto więc się z nim zaprzyjaźnić i poznać płynące z niego korzyści. I to nie tylko związane z bankowością.

Konto przez Internet można założyć za pośrednictwem Deutsche Bank: https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-internetowe-dbnet.html