Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Konto internetowe

Konto internetowe

konieczność i wygoda

Środa 1 października 2014, przez aliz

Dziś konto w banku posiada każdy. Banki oferują rachunki osobiste osobom pracującym, studentom, jak i nawet niepełnoletnim uczniom. Nic w tym dziwnego, gdyż dzisiaj każde, nawet najdrobniejsze wynagrodzenie, pracodawcy wpłacają bezpośrednio na konta pracowników. Również stypendia studenckie i uczniowskie otrzymuje się w formie przelewu, dzięki czemu nie trzeba specjalnie jeździć w określonym terminie do wypłacających je instytucji. Dodatkową wygodą jest dziś posiadanie konta internetowego.

Trudne początki bankowości internetowej w Polsce
O rozwiązaniu, jakim jest konto internetowe, Polska usłyszała kilkanaście lat temu. Reklamowano je jako korzystną alternatywę do tradycyjnych kont bankowych, zwracając uwagę przede wszystkim niskie opłaty za prowadzenie rachunku i wysokie oprocentowanie. Na przeszkodzie stał jednak ograniczony dostęp do Internetu. Posiadanie stałego łączą w domu było dawniej bardzo kosztowne i mało kto mógł pozwolić sobie na taki luksus w domu. To pociągało za sobą między innymi z nieznajomość tego medium, a co za tym idzie, brak zaufania do niego. Ludzie obawiali się o bezpieczeństwo zdeponowanych w ten sposób pieniędzy, jak i o brak dostępu do nich w przypadku braku łącza w domu. Korzystanie z popularnych wtedy kafejek internetowych tym bardziej nie wchodziło w grę, z obawy o działanie hakerów i wirusów, charakterystycznych dla takich miejsc.

Dziś stałe łącze internetowe obecne jest praktycznie w każdym domu i prawie nikogo już nie dziwi robienie zakupów w sklepach internetowych i szybkie płacenie przelewami. Dlatego też wszystkie banki oferują swoim klientom dostęp do konta przez komputery stacjonarne, laptopy, tablety a nawet smartfony. Warunkiem jest jedynie dostęp do Internetu.

Oszczędność czasu i wygoda
Nie da się ukryć, że korzystając z konta internetowego oszczędzamy czas. Mając dostęp do Internetu możemy sprawdzić stan konta, zrobić zakupy, zapłacić domowe rachunki, opłacić kursy językowe czy prenumeratę ulubionego pisma. Nie musimy chodzić z kwitkami na pocztę i stać w kolejkach, by dokonać comiesięcznych opłat.
Również chcąc założyć konto internetowe, wcale nie będziemy musieli iść do placówki banku. Zapotrzebowanie na większość produktów finansowych możemy zgłosić telefonicznie, dzwoniąc na infolinię banku, lub też poprzez system transakcyjny na jego stronie internetowej, co zajmie kilka do kilkunastu minut. Dokumenty, które będziemy musieli podpisać bank przyśle nam kurierem.

Dostęp do pieniędzy o każdej porze dnia i nocy
Dziś każdy z nas ma dostęp do Internetu co najmniej w domu i w pracy, a osoby posiadające smartfony i laptopy z przenośnymi modemami, praktycznie wszędzie. Takie rozwiązanie daje nam swobodę korzystania z pieniędzy zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Serwis transakcyjny banku czynny jest przez całą dobę, co oznacza, że nie ograniczają nas godziny otwarcia placówki banku. Możemy więc ustanawiać i zlecać przelewy czy kupować w sklepach internetowych nawet w samym środku nocy.
Niskie koszty posiadania rachunku
Konto internetowe jest zwykle tańsze w obsłudze niż jego tradycyjny odpowiednik. Tutaj klient dokonuje większości transakcji samodzielnie, na czym oszczędzają wszyscy – i bank, i sam klient. Dzięki temu bank może pozwolić sobie na zaoferowanie nam niższej opłaty za prowadzenie konta lub też zupełnie z tej opłaty zrezygnować.

Wielofunkcyjny serwis transakcyjny
Serwis transakcyjny, do którego się logujemy, by sprawdzić stan konta i wykonywać operacje finansowe, daje nam również łatwy dostęp do innych produktów, jakie bank ma w swojej ofercie. Możemy więc szybko i sprawnie założyć lokatę, wykupić ubezpieczenie, czy też złożyć wniosek o kredyt.

Konta internetowe i bezpieczeństwo
Dziś konto internetowe nie jest już czymś wirtualnym i abstrakcyjnym, jak wydawało się dawniej. Konta tego typu prowadzą i obsługują prawdziwe, stabilne banki, które mają specjalne działy bankowości elektronicznej. Pieniądze na nich zdeponowane są więc tak samo chronione jak w przypadku kont tradycyjnych. Ponadto konta te posiadają dodatkowe zabezpieczenia dla każdej jednej transakcji. Mają one postać haseł jednorazowych, które generowane są przez token lub przysyłanych na telefon klienta w formie wiadomości SMS. Dostęp do bankowych serwisów transakcyjnych jest też szyfrowany. Służy do tego specjalny protokół SSL, który uniemożliwia przechwycenie jakichkolwiek danych przez hakerów.

Dla współczesnych ludzi, którzy mają styczność z Internetem każdego dnia i dobrze sobie z nim radzą, konto internetowe jest elementem koniecznym, bez którego nie da się funkcjonować w dzisiejszej skomputeryzowanej rzeczywistości.

Konto internetowe można założyć w Deutsche Bank