Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Konserwacja instalacji LPG - najważniejsze informacje

Konserwacja instalacji LPG - najważniejsze informacje

Niedziela 7 lipca 2019, przez admin

Posiadanie auta na gaz wiąże się z tym, że w sposób znaczący można ograniczyć wydatki na paliwo. Należy jednak pamiętać o tym, iż podobnie jak w przypadku elektryki w większych pomieszczeniach potrzebna jest konserwacja instalacji elektrycznej, tak samo w przypadku aut na gaz niezbędna jest konserwacja instalacji LPG.

W niniejszym artykule opisujemy najważniejsze informacje odnośnie tego zagadnienia. Zapraszamy do lektury. 

Kiedy trzeba przeprowadzać konserwację instalacji LPG?

Konserwacja instalacji LPG powinna być przeprowadzana raz w roku, najlepiej wiosną. Po jesienno-zimowym okresie eksploatacji niektóre z elementów instalacji mogą być rozregulowane bądź zniszczone. To z kolei sprawia, iż prawidłowe funkcjonowanie systemu może być mocno zakłócone. Warto również wiedzieć o tym, iż wskutek awarii niektórych podzespołów może zmienić się poziom spalania autogazu. 

Najważniejsze są filtry 

Wśród najważniejszych elementów instalacji LPG należy wymienić przede wszystkim filtry gazowe. W chwili obecnej najnowsze pojazdy posiadają dwa filtry tego typu, jednak w starszych modelach montowano z reguły tylko jeden filtr. Mimo tego, iż są to części niepozorne, to tak naprawdę pełnią one bardzo ważną funkcję. Jest to funkcja identyczna z tą, którą pełnią filtry paliwa. Wychwytują one bowiem zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie LPG. Jeśli mamy do czynienia z autogazem, to zanieczyszczenia są wówczas szczególnie niebezpieczne. Paliwo przed dotarciem ze zbiornika do komory spalania przechodzi dość długą drogę. Na początku autogaz musi być przefiltrowany w fazie ciekłej, zaś później w fazie gazowej. 

Reduktor - kolejny ważny element instalacji LPG 

Reduktor jest następnym bardzo ważnym elementem instalacji LPG. Występuje on we wszystkich generacjach tych urządzeń. Jego zadaniem jest obniżenie ciśnienia gazu, który jest dostarczany ze zbiornika do silnika a także zamiana jego ze stanu ciekłego w gazowy. Zamiana ta musi odbywać się w szybkim tempie, ponieważ musi nadążać z zapotrzebowaniem, jakie posiada silnik na paliwo. Reduktor, który działa w sposób nieprawidłowy, można naprawiać, jednak w najtańszych rodzajach instalacji LPG jest to mocno nieopłacalne. Z tego względu wówczas lepiej jest zakupić nowy reduktor niż go naprawiać.