Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Kompostownia – miejsce uzyskiwania naturalnego nawozu

Kompostownia – miejsce uzyskiwania naturalnego nawozu

Czwartek 27 października 2016, przez admin

Resztki organiczne, które pochodzą z gospodarstw domowych, stanowią około 30-50 procent odpadów komunalnych. Wydzielając z odpadów komunalnych frakcję biodegradowalną, można pozyskać naturalny i ekologiczny nawóz, który poprawi siłę rodną ziemi. Równocześnie zmniejszona zostanie ilość śmieci zalegających na wysypiskach i gazów emitowanych do środowiska.

Sposoby uzyskiwania kompostu: pryzma, kompostownik, bioreaktor

Kompost to naturalny nawóz organiczny, który otrzymywany jest z odpadów roślinnych i odpadków kuchennych (np. fusów kawy, torebek herbacianych, skoszonej trawy, gałęzi, zdrowych obierek owoców i warzyw, trocin i liści). Jest on efektem butwienia (rozkładu tlenowego), który dokonuje się przy współudziale mikroorganizmów glebowych takich jak: bakterie, pleśnie, termofilne promieniowce i dżdżownice. Produkcją takiego kompostu, zajmuje się m.in kompostownia Ziemia Polska

- Kompostowanie na pryzmie – polega na ułożeniu warstw biomateriału na wysokiej pryzmie zlokalizowanej bezpośrednio na glebie w lekko zacienionym miejscu.

- Kompostowanie w kompostowniku – materiał kompostowy umieszczany jest w specjalnym pojemniku przystosowanym do kompostowania bioodpadów. Wyróżnia się trzy rodzaje kompostowników: otwarte (przypominające skrzynię bez dna), zamknięte (najczęściej plastikowe, wyposażone w szczeliny, które zapewniają stały dostęp tlenu) i rotacyjne (jest to zamknięta beczka, którą można obracać w celu napowietrzenia biomasy).

- Kompostowanie w bioreaktorze – materiał organiczny wkładany jest do urządzenia, które umożliwia pomiar i regulacje parametrów wilgoci i napowietrzenia.

Jak wykorzystać kompost?

Kompost ma zapach ściółki leśnej i kolor od brunatnego do czarnego. Dojrzały nawóz można stosować do każdego gatunku roślin: warzywnych, drzew, krzewów, ozdobnych i owocowych. Nadaje się też do roślin doniczkowych, na rabaty i do ściółkowania gleby. Ekologiczny kompost jest bezpieczny dla zwierząt i środowiska. Nie stwarza ryzyka zakwaszenia ani przenawożenia i chroni glebę przed metalami ciężkimi. Próchnica w nim zawarta poprawia strukturę i siłę rodną ziemi. Sprawia, że plony są bardziej obfite i lepsze jakościowo. Nawożenie najlepiej przeprowadzać na jesieni lub wiosną, wkopując dojrzały i stabilny kompost w ziemię na głębokość około 30 cm.