Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Czwartek 20 czerwca 2019, przez Artsites

Obecnie w kwestii łączenia ze sobą różnorodnych elementów coraz częściej zastosowanie znajdują nowoczesne kleje utwardzane promieniowaniem UV. Są to nowoczesne kleje, zapewniające bardzo dobre parametry techniczne spoiny, oraz dogodne warunki do klejenia. Warto przyjrzeć się nieco bliżej tej technologii, gdyż jej wdrożenie w wielu przypadkach może się okazać bardzo pożyteczne dla całego procesu produkcji. Tym bardziej, iż jest to technologia, sprawdzająca się w stosunkowo szerokim spektrum zastosowań. Oczywiście jak w każdym przypadku, trzeba będzie zainwestować w technologię. W tym przypadku w odpowiednie urządzenia, systemy i lampy UV, służące do utwardzania spoin. Jest to jednak inwestycja stosunkowo szybko i sprawnie się zwracająca.

Niezbędne inwestycje do wdrożenia technologii.

Przede wszystkim jednak, zanim technologia klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV będzie mogła być wdrożona, trzeba będzie zainwestować spore pieniądze w odpowiednią technologię. Tutaj najważniejsze będą oczywiście odpowiednie jakościowo urządzenia, systemy i lampy UV, służące do utwardzania spoin. Koszt może i nie jest najniższy, ale trzeba przyznać, iż nie jest to także rozwiązanie najbardziej kosztowne. W wielu przypadkach znajdziemy droższe urządzenia do mniej wydajnych i mniej efektywnych technologii łączenia ze sobą przedmiotów. Warto więc zainwestować w niezbędne sprzęty aby mieć możliwość sprawnego wdrożenia klejenia z utwardzaniem UV.

Oczywiście w toku eksploatacji całego systemu warto regularnie odwiedzać także serwis urządzeń i lamp UV, aby nasze urządzenia utrzymywać w dobrym stanie technicznym. Szczególnie istotne jest tutaj zagwarantowanie sobie sprawnych żarników UV. W przypadku nieprawidłowej pracy, dochodzić będzie do nierównomiernego utwardzania spoiny, co od razu będzie powodować jej wstępne osłabienie. Trzeba będzie więc zapewnić utrzymanie lampy UV w dobrym stanie technicznym, aby utwardzanie spoin przebiegało zawsze w stu procentach równomiernie.

Zalety korzystania z klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Warto sobie także powiedzieć o tym, iż korzystanie z tej nowoczesnej technologii zapewnia całkiem spore korzyści dla przedsiębiorstw. Klejenie poprzez utwardzanie spoin promieniowaniem UV, jest stosunkowo sprawnym i szybkim procesem. Największymi jednak jego zaletami są następujące:

  • Szybki czas utwardzania spoiny, wynoszący nawet do 10 sekund w przypadku najmniejszy spoin
  • Nawet 60 minutowy okres żywotności kleju, w trakcie których możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami. Przed upływem tego czasu należy przeprowadzić utwardzanie. W przeciwnym razie, klej traci właściwości i trzeba go usunąć oraz nałożyć nowy.
  • Stosunkowo niskie koszty wykonania jednej spoiny
  • Nieduże koszty zakupu niezbędnego sprzętu do utwardzania promieniowaniem UV.
  • Bardzo dobre parametry osiąganych spoin.

Jak więc widzimy, zalety tego typu rozwiązania są dość konkretne. Wystarczy odpowiednio przeanalizować wszystkie kwestie, abyśmy mogli wdrożyć klejenie z utwardzaniem spoin promieniowaniem UV do praktycznie każdej technologii produkcyjnej.