Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Kierunki ścisłe najchętniej wybierane wśród studentów

Kierunki ścisłe najchętniej wybierane wśród studentów

Wtorek 10 marca 2015, przez mariuszc

Z badań opublikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, iż w 2013 roku odnotowano pierwszy od 20 lat wzrost chętnych osób skłonnych do rozpoczęcia studiów wyższych na politechnikach, niż jak to bywało do tej pory na uniwersytetach, które to zwykle cieszyły się największą popularnością wśród młodych ludzi.

Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż obecna młodzież coraz częściej przy wyborze przyszłego kierunku przestaje w tak dużej mierze kierować się własnymi zainteresowaniami, ulegać naciskom ze strony otoczenia, czy jak niektórzy twierdzą, iść na łatwiznę. Studenci, zapewne głównie ci studiujący na politechnikach są zdania, że studia ścisłe wymagają od nich znacznie większego nakładu pracy, zaangażowania, determinacji oraz są po prostu znacznie cięższe i niestety nie każdy nowo przyjęty student będzie mógł za kilka lat poszczycić się tytułem magistra inżyniera. Znaczny odsetek osób odpada już na początku „swojej kariery” nie radząc sobie z natłokiem zadań, projektów, oraz godzin spędzonych w laboratoriach. Studenci często skarżą się też na wyższe wydatki jakie niosą za sobą studia ścisłe- obowiązkowe wyjazdy, trudnodostępne podręczniki, tony kserówek, czy oczywiście dodatkowe korepetycje z matematyki, na które decyduje się prawie co połowa żaków.

Co więc skłania tych młodych ludzi, że mimo wszystko wytrwale i usilnie próbują dostać się, a następnie utrzymać na potocznie zwanych „polibudach”?

Jak apeluje Brytyjski resort edukacji, jedynie studenci studiujący matematykę czy fizykę mają szanse za osiągniecie zawodowego sukcesu w przyszłości, i to w dość niezbyt odległej. To na nich jest największe zapotrzebowanie na obecnym rynku pracy. Niestety tego samego nie można powiedzieć o absolwentach kierunków humanistycznych czy tym bardziej artystycznych. Nicky Morgan, sekretarz tegoż resortu radzi młodym ludziom, aby przy wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej kierowali się owszem swoimi zainteresowaniami, pasjami, ale też podchodzi do tego racjonalnie i zastanowili się czy w wybranym przez nich kierunku studiów mają faktycznie szansę na sprostanie wymogom jakie stawia im rynek pracy. Jej zdaniem nawet młodzież nie mająca konkretnie sprecyzowanych planów na przyszłość, powinna zaryzykować i zdecydować się mimo wszystko na studia ścisłe, gdyż tylko takie studia gwarantują stosunkowo szybkie znalezienie pracy, wysokich zarobkach, a także szereg umiejętności które na pewno znajdą zastosowanie w każdej dziedzinie życia.