Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Kiedy pogoda nie pozwala wędrować.

Kiedy pogoda nie pozwala wędrować.

Piątek 20 lutego 2015, przez natatry

Kiedy nie wybierać się w wyższe partie gór?

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym? Na wędrowców czeka wiele zagrożeń, dlatego odpowiednie przygotowanie i kontrola otaczających nas warunków jest bardzo potrzebna.

Należy unikać pieszych wypraw, gdy w górach leży śnieg, a pogoda jest niepewna, dlatego kwestia pogody to w Tatrach kluczowe zagadnienie. Już na etapie planowania urlopu warto zastanowić się, jaki okres wybrać na tatrzańskie wędrówki. W miarę przyzwoite warunki do uprawiania letniej turystyki zaczynają się w połowie czerwca i trwają zazwyczaj do końca października – pokrywa się to z resztą z okresem udostępniania dla turystów szlaków wysokogórskich w słowackiej części Tatr. Oczywiście nierzadko nawet w sierpniu możemy trafić na nagły atak zimy, która pokryje śniegiem wysokogórskie ścieżki – takie kaprysy pogody są niestety bardzo trudne do przewidzenia.

Zawsze dzień przed wycieczką powinno się sprawdzić prognozę pogody, korzystając z kilku źródeł (np. w Internecie). Warto też jak najwcześniej wyjść w góry. W lecie załamanie pogody, nierzadko połączone jest z groźnymi burzami bardzo często przychodzi po południu. A co gdy wielka nawałnica spotka nas w drodze na Rysy, na Krywań, czy podczas wędrowania Orlą Percią? Lepiej sobie tego nie wyobrażać. Ponadto rano panuje zdecydowanie mniejszy ruch na szlakach. Dlatego polecamy wtedy udać się nad Morskie Oko. P południu będą tłumy, które odstraszą od tego pięknego miejsca.

Najwięcej deszczu pada w górach w czerwcu i lipcu. Na szczęście wbrew panującym opiniom długie okresy brzydkiej deszczowej aury nie są w Tatrach regułą. Nawet w lipcu zazwyczaj są okresy, w których można bez problemu wędrować po górach. W październiku z kolei dzień staje się już stosunkowo krótki, co ogranicza czas wycieczek. W tym miesiącu najczęściej pojawia się już także pierwszy śnieg. Wprawdzie w dolinach zazwyczaj topnieje po kliku dniach, ale pozostaje w wielu zacienionych miejscach na wysoko położonych ścieżkach. Może utrudnić, a czasami wręcz uniemożliwić pokonywanie szlaku. Najbardziej polecane miesiące na tatrzańskie eskapady to zatem sierpień i wrzesień. Niestety w tym czasie jest też największy tłok na szlakach.