Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Jakie okna wybrać?

Jakie okna wybrać?

Piątek 3 maja 2013, przez admin

Przy coraz wyższych kosztach ogrzewania mieszkań czy domów, często podstawowym zabiegiem mającym na celu uszczelnienie budynku jest wymiana okien. Kolejność ta jest bardzo logiczna bo cóż nam przyjdzie z ocieplenia domu np styropianem kiedy będziemy mieć wielkie utraty ciepła w oknach.

Konieczność rozpoczęcia termoizolacji od wymiany okien wydaje się zasadny. Okna najczęściej te stare drewniane pamiętające lata 80-te to największe "dziury" w bryle naszego budynku.

Kiedy szukamy tych odpowiednich dla nas okien dowiadujemy się o komorach czy ilości szyb w okien. Dodatkowo dochodzi producent okucia okna. Kiedy ja po raz pierwszy badałem temat okien źródłem moich informacji był znajomy, który właśnie taką inwestycję przeprowadził. Okucia ROTO i okna na profilu VEKA okazały się najlepszym wyborem dla jego mieszkania. Szukając już oferty dla siebie, często właśnie o ten profil pytałem jaki i o te okucia i prawie każdy punkt sprzedaży miał go w swojej ofercie. Myślałem, że to będzie dobry wybór. Jednak im dłużej temat badałem zdecydowałem się zupełnie na inny profil i innego producenta okucia. Z racji, że odrzuciłem wersję z okleiną - w końcu okna białe również są piękne - nie tworzą i nie zaburzają wnętrz od strony pokoi. Te ciemne tworzę jak dla mnie nie potrzebne ramy.
Wybrałem profil Salamander - okno 5 komorowe z 3 uszczelkami. Wątpliwości budzi budowa okna a zwłaszcza ta trzecia uszczelka, która jest tak zamontowana, że mycie okna w tym miejscu może być kłopotliwe. Jednakże tak również jest u innych producentów. Co do okien z dwiema uszczelkami to są one też węższe ok 5 cm co może oznaczać większą podatność na zginanie i pracę w murze.

Profil salamander znany jest ze swej bieli, podobno nie ma drugiego tak białego profilu. Przyglądając się oknom w bloku, gdzie biały dominuje łatwo zauważyć te bielsze, które po sprawdzeniu o mieszkańców okazują się właśnie profilami Salamander.