Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Jaki kredyt wybrać dla firmy?

Jaki kredyt wybrać dla firmy?

Czwartek 23 maja 2013, przez apgreff

W dobie kryzysu gospodarczego wiele firm ma problemy z utrzymaniem się na rynku. Duża konkurencja, stale obniżająca ceny w celu przyciągnięcia potencjalnych kontrahentów nie ułatwia tego zadania. Trudno także sprostać niejednokrotnie wygórowanym oczekiwaniom klientów.

Ci bowiem poprzeczkę stawiają wysoko. Pragną produktu lub usługi wysokiej jakości, znajomości nowinek branżowych oraz atrakcyjnej ceny. Aby firma mogła sprostać stawianym przed nią zadaniom musi nieustannie się rozwijać. W grę wchodzą różnego typu szkolenia zarówno dla pracowników, jak i kadry zarządzającej, a ponadto zakup nowoczesnego sprzętu czy innego rodzaju inwestycje.

Oczywiście wszystkie te działania generują początkowo koszty, a jedynie z czasem przynoszą zyski. Stąd przed wieloma przedsiębiorcami pojawia się perspektywa zaciągnięcia pożyczki lub kredytu firmowego. W niektórych przypadkach jest to konieczność związana z utrzymaniem płynności finansowej. Szukając odpowiedniego kredytu warto zajrzeć do Internetu. Wpisując w wyszukiwarkę przykładowo hasło kredyty firmowe Poznań, wyświetli się nam kilkadziesiąt odniesień do różnego rodzaju instytucji finansowych, w tym banków, doradców kredytowych czy firm zajmujących się porównywaniem ofert kredytowych.

Dobrze przyjrzeć się bliżej niektórym propozycjom. Banki oferują obecnie bardzo dużo możliwości. Do tych najpopularniejszych należą kredyty w formie zastawu kontraktu, błyskawiczne pożyczki, kredyty obrotowe, inwestycyjne oraz hipoteczne. Pierwsze z nich są skierowane głównie do przedsiębiorców uczestniczących w publicznych przetargach. Jedynym warunkiem ich udzielenia jest zwykle brak zaległości w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Błyskawiczne pożyczki są doskonałym sposobem na uzyskanie gotówki w wysokości wartości zabezpieczenia.

Pozwalają wiec na szybkie zdobycie potrzebnych pieniędzy w przypadku problemów finansowych. Podobną rolę pełnią kredyty obrotowe, przydatne w przypadku obniżenia zdolności finansowej, pokrywające bieżące wydatki firmy. Z kolei kredyty inwestycyjne przeznaczone są na modernizację firmy, zapewniają jej prawidłowy rozwój i umożliwiają dorównanie konkurencji na rynku. Najtrudniej otrzymać kredyt hipoteczny. Banki przydzielają go bowiem jedynie po wnikliwej ocenie zdolności kredytowej.