Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Jaka pompa najlepsza do igłofiltrów?

Jaka pompa najlepsza do igłofiltrów?

Sobota 8 sierpnia 2020, przez Artsites

Dobór właściwej pompy do instalacji igłofiltrowej to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii. To dzięki prawidłowo dobranej pompie igłofiltrowej, możliwe jest osiągnięcie zakładanej wydajności odwadniania, czy też obniżania poziomu wody gruntowej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii pomp stosowanych w instalacjach igłofiltrowych, aby w przypadku zajścia takiej konieczności, umiejętnie dobrać właściwe rozwiązanie. W końcu nie każdy będzie z góry wiedzieć, czy lepsza jest pompa tłokowa do igłofiltrów, czy też może wirowa. A przecież należy pamiętać, iż w obydwu tych przypadkach będziemy mieć do czynienia ze znacznymi różnicami w zakresie działania pompy i jej możliwości.

Jakie pompy stosowane są we współpracy z igłofiltrami?

Jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, we współpracy z igłofiltrami, stosujemy kilka różnych rodzajów pomp. Każda z nich będzie charakteryzować się odmiennymi parametrami, a co za tym idzie, w pewnych specyficznych warunkach, będzie sprawdzać się najlepiej. Do najczęściej stosowanych pomp w tym zakresie zaliczamy:

  • Pompy tłokowe do igłofiltrów – stanowią zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w tym zakresie. Zapewniają bardzo dobre parametry pracy całego systemu, szczególnie w kwestii zachowania stałej wysokości podnoszenia, niezależnie od wydajności z jaką aktualnie pracują. Dobra pompa tłokowa do igłofiltrów będzie jednak rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej kosztownym.
  • Pompy wirowe do igłofiltrów ze wspomaganiem próżniowym – rozwiązanie nieco mniej efektywne niż pompy tłokowe, ale za to najbardziej popularne. Zapewne ze względu na większy poziom przystępności cenowej. W pompach tych zastosowana jest dodatkowa pompa próżniowa odpowiadająca za ewakuację powietrza z instalacji.
  • Pompy strumieniowe-inżektorowe do igłofiltrów – najczęściej dostępne w wersjach elektrycznych. Posiadają dodatkowy obieg inżektora, który wytwarza podciśnienie w instalacji. Najczęściej stosowane rozwiązania to dwie pompy wirowe, z czego jedna pracuje we wspólnym obwodzie ze strumiennicą-inżektorem.
  • Pompy membranowe do igłofiltrów – ewakuacja wody i powietrza realizowana jest za pomocą ruchu gumowej membrany. Rozwiązanie idealne do małych instalacji, nieprzekraczających ilości 25 igłofiltrów w rzędzie.

Oczywiście znajdzie się jeszcze kilka innych typów pomp do igłofiltrów, przy czym należy pamiętać, iż te, wyszczególnione powyżej, stanowią najbardziej popularne rozwiązania, dostępne obecnie na rynku.

Podsumowanie

Musimy więc przyjąć założenie, iż dobór odpowiedniego rozwiązania bęzie na pewno wymagający. Aby go prawidłowo dokonać należy więc ustalić parametry pracy całej instalacji w danych warunkach terenowych, a następnie dopasować odpowiednią pompę. Z cała tez pewnością, w większości przypadków pompa tłokowa do igłofiltrów będzie rozwiązaniem sprawdzającym się w warunkach bojowych. Co nie oznacza oczywiście iż pozostałe rozwiązania nie są warte naszej uwagi. W każdym przypadku do wyboru musimy podejść w pełni indywidualnie.