Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Jaką płytę OSB wybrać

Jaką płytę OSB wybrać

Wtorek 7 maja 2013, przez sqnbn

Drewno należy do szeroko wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Jedną z coraz popularniejszych jego form, jest płyta OSB, czyli Oriented Strand Board.

To szczególny rodzaj płyty wiórowej, w której drewniane wióry są zorientowane w określonych kierunkach: w zewnętrznej warstwie równolegle do długości płyty, a w wewnętrznej – prostopadle do długości. Do jej produkcji używa się głównie drewna sosnowego pochodzącego z młodych drzew. Wióry drewniane są dodatkowo impregnowane klejem i emulsją parafinową.
Z uwagi na szerokie zastosowanie płyt OSB i ich uniwersalny charakter, producenci oferują kilka rodzajów płyt. Płyty OSB1 to uniwersalny materiał do ogólnego stosowania, przeznaczony do użycia we wnętrzach oraz w miejscach o niskiej wilgotności. Takie płyty nie przenoszą obciążeń. Doskonale nadają się do tworzenia tymczasowych konstrukcji w czasie budowy czy remontu, takich jak schody, ogrodzenia, podesty.

Płyta OSB wykorzystywana jest nie tylko w budownictwie. Płytę OSB1 można zastosować również jako tworzywo do budowy regałów sklepowych lub półek w magazynie. Płyta OSB2 ma nieco szersze zastosowanie, ponieważ przenosi obciążenia. Płyty OSB3 i OSB4 wykorzystuje się przede wszystkim do budowy konstrukcji szkieletowych budynków. Są to płyty przenoszące obciążenia, nadające się do stosowania w wilgotnych warunkach. Płyty te charakteryzują się niską nasiąkliwością oraz odpornością na pęcznienie i zmianę kształtu pod wpływem wilgoci.

Płyty OSB3 i OSB4 dodatkowo nadają się do budowy poszyć dachowych, ścian wewnętrznych, podłóg i stropów oraz belek dachowych.
Wybierając płytę OSB, należy zwrócić uwagę także na sposób wykończenia. Większość producentów oferuje 3 rodzaje wykończeń: z prostymi krawędziami oraz frezowane, dwu- lub czterostronnie. Płyty z prostymi krawędziami mają uniwersalne zastosowanie, natomiast płyty frezowane na pióro i wpust najlepiej nadają się do budowy podłóg i poszyć dachowych, ze względu na możliwość połączenia ich w konstrukcje o dużej powierzchni.