Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Jaką instalację CO wybrać

Jaką instalację CO wybrać

Wtorek 25 czerwca 2013, przez parzenica

Mnogość technologii, rodzajów i typów instalacji centralnego ogrzewania może przyprawić o zawrót głowy osoby kompletnie niezorientowane w temacie. Którą wybrać, która będzie najlepsza – to trudne kwestie, które postaram się szybko i zwięźle opisać.

Zaczerpnąłem języka u jednego hydraulika z Wrocławia, który zwrócił moją uwagę na dwa zasadnicze czynniki. Pierwszym, niezwykle ważnym, jest usytuowanie budynku. W miastach, gdzie zagęszczenie budowli jest spore, nie ma to większego znaczenia. Jednak na wsi jest to kwestia niezmiernie ważna. Tereny wiejskie są dużo bardziej narażone na awarie czy przerwy w dostawach energii elektrycznej, niż większe miejscowości. Rodzi to problem ogrzewania. Brak prądu sprawia, że ciepłem w domu cieszyć się mogą osoby posiadające instalację grawitacyjną. W instalacjach tego typu wszystkie rury i grzejniki powinny być usytuowane w taki sposób, by czynnik grzewczy rozchodził się samoczynnie. Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania jest wykonana zgodnie ze sztuką, możemy spać spokojnie w nawet najmroźniejsze dni srogiej zimy, bez obawy o awarie sieci elektrycznej, które w miesiącach zimowych są najczęstsze.
Drugą kwestią, którą poruszył mój kolega hydraulik z Wrocławia jest wykonanie infrastruktury, a właściwie materiały użyte do jej budowy. Najpowszechniejszymi tworzywami stosowanymi do budowy instalacji centralnego ogrzewania są stal, miedź i plastik. Jednak instalacji stalowych większość firm nie chce wykonywać, a miedź jest bardzo droga. Dlatego najwięcej polskich użytkowników wybiera instalacje oparte na technologii alu-pex, czyli rur składających się z kilku warstw poliuretanowych i aluminiowych. Instalacja oparta na technologii alu-pex spokojnie może pracować w temperaturze 90 stopni celsjusza. Jej największą zaletą jest... cena. Metr rury plastikowo-aluminiowej to wydatek zaledwie kilku złotych. Ponadto instaluje się je łatwo i bezproblemowo.

Niezależnie jednak o tego, na który rodzaj instalacji się zdecydujemy, powinniśmy wybór dobrze przemyśleć i najlepiej skonsultować go z dobrym hydraulikiem. Ostateczna decyzja musi być przemyślana, gdyż instalacja centralnego ogrzewania powinna nam służyć bardzo długo. Sam projekt i realizację także należy zlecić odpowiednim fachowcom. Usługi hydrauliczne nie są drogie, a zlecając je dobremu hydraulikowi możemy być pewni, że instalacja będzie się dobrze spisywać w najmroźniejsze dni.