Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak zwalczać i zapobiegać grzybowi i pleśni na pszenicy ozimej?

Jak zwalczać i zapobiegać grzybowi i pleśni na pszenicy ozimej?

Środa 27 lutego 2019, przez admin

Pszenica ozima narażona jest na wiele zagrożeń, które niekorzystnie wpłyną na stan uprawy, jeśli zostaną zlekceważone lub potraktowane środkami o niskiej jakości. Zarówno grzyby, jak i pleśń to częsta przypadłość, która dotyka zboże. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych sposobów na zwalczanie takich problemów.

Złe zimowanie zbóż ma swoje konsekwencje

 

Długo zalegająca pokrywa śnieżna na polach, której warstwa jest bardzo gruba przyczynia się do powstawania jednego z niebezpiecznych rodzajów pleśni – pleśni śniegowej. Choroba ta dotyka zbóż i traw i może przyczynić się, że z całej uprawy pozostanie zaledwie połowa. Do pojawienia się pleśni wcale nie trzeba bardzo niskich temperatur, ponieważ może ona zaatakować zboża zarówno po zimie mroźnej, jak i lekkiej. Zauważono również, że pleśni sprzyjają długie i bardzo ciepłe jesienie, których następstwem są zimy obfitujące w opady.

 

Prawdziwe utrapienie rolników – grzyb!

 

Na zbożach pojawia się niezwykle często, dlatego powoduje ogromne straty. Zjawisko to powoduje obumieranie rośliny, jeśli więc grzyb zaatakuje ją, kiedy będzie jeszcze w fazie ziarna, spowodować może, że plon będzie marny lub nastąpi całkowity jego brak. Pszenicę najczęściej atakują: mączniak prawdziwy, rdza brunatna pszenicy oraz septorioza paskowana liści pszenicy. Stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających jest konieczne, by móc ochronić uprawę już od startu.

 

Jak przeciwdziałać i jak radzić sobie z grzybami i pleśnią na pszenicy ozimej?

 

Niezwykle istotne jest stosowanie fungicydów o charakterze zapobiegawczym i interwencyjnym. Najlepiej jest wybierać środki, które stosować można zarówno jeszcze przed pojawieniem się pleśni i grzybów, jak w sytuacji, gdy pierwsze symptomy problemów można zauważyć na roślinach. Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej powinien mieć długotrwałe działanie, poprawiać fizjologię roślin oraz łączyć się z warstwą woskową liścia.