Internetowy poradnik

Strona główna > Kultura > Jak zorganizować wystawę sztuki

Jak zorganizować wystawę sztuki

Poniedziałek 12 września 2016, przez admin

Organizacja wystawy sztuki to nie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca. Ważne jest załatwienie odpowiednich zezwoleń, a także zadbanie o to, aby cała impreza przebiegała sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W dużej mierze od organizatora zależy sukces wystawy oraz zadowolenie gości.

Wynajęcie miejsca i zezwolenia potrzebne do organizacji wystawy sztuki

Artysta, który nie jest znany szerszej publiczności, może mieć problem z umieszczeniem swoich prac w galerii sztuki. Nie zawsze takie miejsca są chętne na promowanie nieznanych nazwisk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zorganizować wystawę poza galerią. Idealnie nadają się do tego domy kultury, biblioteki, a nawet magazyny do wynajęcia. Klimatycznie zaaranżowana przestrzeń z pewnością sprawi, że prace będą odbierane lepiej.

Wystawa online – nowatorski sposób na reklamę

Ciekawym pomysłem na promocję wystawy i sprawdzenie, czy budzi ona zainteresowanie, jest zorganizowanie wystawy online. Takie przedsięwzięcie jest dużo tańsze, gdyż odchodzą koszty wynajmu miejsca, poczęstunku itd Jeśli e-wystawa odniesie sukces, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i stacjonarna impreza będzie budziła zainteresowanie.

Zaproszenie odpowiednich gości na wernisaż

Organizacja wernisażu, czyli imprezy otwierającej wystawę sztuki, nierozerwalnie związana jest z zaproszeniem odpowiednich gości. Najlepiej zadbać o to, aby były to osoby związane ze światem sztuki, gdyż ich uznanie może sprawić, że wystawa zyska na popularności. Ważne jest także to, aby o wystawie dowiedziały się lokalne media – będzie to bezpłatna reklama całego przedsięwzięcia, a notatki prasowe na temat wernisażu podniosą prestiż imprezy.

Klimat wystawy

Niezależnie od tego, czy wystawa ma dotyczyć malarstwa, rzeźby czy fotografii, warto zadbać o odpowiedni klimat w pomieszczeniu, w którym wystawiane są prace. Idealnie sprawdzi się delikatne, rozproszone światło z mocniejszymi akcentami padającymi na konkretne dzieła. Doda to obcowaniu ze sztuką atmosfery intymności. Istotna jest także muzyka – powinna być spokojna, stonowana, ale nie nudna. Ma wprawiać w dobry nastrój, ale nie przytłaczać i nie przeszkadzać w rozmowie.