Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Jak zaplanować remont? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Jak zaplanować remont? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Czwartek 28 lipca 2016, przez admin

Udany remont to przede wszystkim dobry plan. Warto zastanowić się zawczasu nie tylko nad tym, jaki chcemy uzyskać efekt, ale także nad tym, ile czasu możemy poświęcić na remont oraz jakim budżetem dysponujemy. Gdy już określimy, jakie mamy możliwości, przygotujmy dokładny plan działania, harmonogram i kosztorys.

Plan działania to podstawa

Planowanie remontu powinniśmy zacząć od określenia potrzeb. Co dokładnie chcemy zmienić w mieszkaniu? Jak ma wyglądać efekt końcowy? Jakich materiałów wykończeniowych będziemy potrzebować? Czy wchodzą w grę jedynie drobne poprawki, takie jak malowanie czy tapetowanie, czy może większe przedsięwzięcia, takie jak wyburzenie ścianki działowej, zrywanie podłóg i wymiana posadzki? Gdy wiemy już, co wymaga zmiany, możemy rozpisać dokładny harmonogram prac remontowych. Warto uwzględnić fakt, że podczas trwającego remontu nadal musimy normalnie funkcjonować – korzystać z łazienki i kuchni, mieć gdzie spać, gdzie trzymać ubrania. Dlatego też zamiast przeprowadzać gruntowny remont całego mieszkania naraz, lepiej zajmować się poszczególnymi pomieszczeniami po kolei. Uwzględnijmy także logiczną kolejność prac, aby uniknąć nieporozumień – zanim zatrudnimy fachowca, który położy płytki, potrzebować będziemy hydraulika, który zmieni przestarzałą instalację w łazience czy kuchni. Bardzo dobrym pomysłem jest również przygotowanie wstępnego kosztorysu. Ceny poszczególnych produktów możemy sprawdzić na stronach internetowych marketów budowlanych. Orientując się w cenach, z łatwością ustalimy, czy stać nas na remont całego mieszkania, czy może prace rozbić trzeba będzie na kilka sezonów.

Fachowcy z polecenia

Bardzo istotnym elementem planowania remontu jest przeprowadzenie wywiadu wśród rodziny i znajomych w celu znalezienia sprawdzonych fachowców. Niestety, nie każdy, kogo zatrudnimy, przyłoży się do pracy tak samo starannie. Warto wybrać wykonawców doświadczonych, uczciwych i rzetelnych. Od ich wiedzy i umiejętności zależy to, czy remont nas zadowoli i czy wymienione instalacje przetrwają kolejne lata użytkowania.

Zakupy

Ostatnim krokiem poprzedzającym prace remontowe są zakupy. Zanim odwiedzimy market budowlany, warto przygotować się na wizytę poprzez spisanie listy rzeczy do zakupienia. Powinna być ona szczegółowa, dzięki czemu unikniemy konieczności konsultowania przez telefon, jakiej długości powinny być wkręty, jakiej grubości kupić deski, ile potrzeba cegieł czy płytek. Przygotowując listę zakupów, należy dokonać odpowiednich pomiarów lub zasięgnąć porady fachowca. Możemy także zapoznać się z ofertą sklepów na stronach internetowych, tak aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać podczas wizyty w składzie.

Remont mieszkania nie zawsze należy do przyjemności. Aby ułatwić sobie pracę i przyspieszyć cały proces, warto dobrze zaplanować prace - w tym celu należy stworzyć harmonogram oraz kosztorys. Wskazane jest także prześledzenie informacji na temat interesujących nas rozwiązań na stronach i na forach internetowych – zwłaszcza jeśli są to rozwiązania nietypowe, nowatorskie.