Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Jak zacząć prowadzić szkolenia na własną rękę?

Jak zacząć prowadzić szkolenia na własną rękę?

Środa 21 października 2015, przez admin

Nie ważne czy pracujemy w wielkiej korporacji czy też mniejszej firmie zdarza się, że czujemy się niedoceniani. Nasze kwalifikacje i wiedza nie są brane pod uwagę przy ewentualnym awansie czy też podwyżce. Bardzo ciężko w takiej sytuacji do zmotywowania się do dalszej pracy. Jeżeli czujemy się niedocenieni to nie utożsamiamy się z firmą i nie zależy nam na dalszym rozwoju. Gdy stajemy w obliczu takiej przyszłości należy podjąć męską decyzję i poszukać innej drogi. Będąc specjalistą w swojej dziedzinie możemy przecież przekazać swoją wiedzę innym. Na pewno nie raz byliście na szkoleniu żeby podnieść swoje kwalifikację. Co jednak gdyby samemu prowadzić takie szkolenia ze swojej branży i zacząć na tym zarabiać?

Przeprowadzanie szkoleń wymaga przede wszystkim obszernej wiedzy ze swojej dziedziny. Jeśli ją posiadamy to teoretycznie możemy się podjąć takiego zadania. Należy jednak przedtem znaleźć chętnych. Zasadniczo można przyjąć dwa sposoby, aby to zrobić. Pierwszy to oczywiście reklama. Jej forma nie jest istotna, bardziej zależy to od naszego portfela. W tym przypadku musimy najpierw zainwestować żeby później mieć z tego korzyść. Druga opcja to na początkowym etapie udzielenie kilku szkoleń bezpłatnie, aby zaistnieć w środowisku. Jeżeli nasi słuchacze będą zadowoleniu to wówczas z pewnością otrzymamy wiele rekomendacji.

Dopiero w perspektywie czasu możemy myśleć nad pobieraniem opłat. Co prawa nie musimy tutaj inwestować, ale utrzymać się z tego również nie da. Aby ustalić koszt szkolenia trzeba wcześniej rozeznać się jak to wygląda u konkurencji. Nie możemy przecież zawyżyć cen, gdyż nikt nie będzie chciał skorzystać z naszych usług. Można nawet nieco je zaniżyć, żeby być bardziej atrakcyjnym na tle innych. Pozostaje jednak jeszcze jedna ważna sprawa, a mianowicie miejsce, w którym przeprowadzić szkolenie.

Tak naprawdę miejsc gdzie można wynająć sale konferencyjne jest mnóstwo. Posiadają je zarówno hotele, pensjonaty jak i biurowce. Wybierając je musimy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wiadomo, że cena to ważny czynnik. Jeśli nie mamy wystarczającego budżetu decydujemy się na to co jest dostępne. Ewentualnie zawsze możemy wykonać szkolenie w siedzibie firmy, która nas wynajmuje. Nie każda jednak decyduje się na takie rozwiązanie. Gdy posiadamy odpowiednie środki to wówczas dobrze jest wybrać miejsce, które jest właściwie wyposażone. Sala konferencyjna, na której nie ma dobrego nagłośnienia oraz urządzeń do prezentacji jest po prostu bezużyteczna. Bardzo ważnym elementem jest lokalizacja szkoleniowa w przypadku, gdy uczestnikami są mieszkańcy różnych miast w Polsce. Dobrym pomysłem będą duże i przestronne sale szkoleniowe w Warszawie, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

Oczywiście możemy przeprowadzić na niej szkolenie, ale jaki to będzie efekt. Nie będziemy przecież w stanie zachęcić zleceniodawcy do ponownego skorzystania z naszych usług. Ważne jest zatem, aby sala miała wszystkie niezbędne rzeczy to przeprowadzenia profesjonalnego kursu. Dobrą opinią cieszą się duże centra konferencyjne, gdzie można dobrać sobie sale odpowiadającą naszym wymaganiom. Sami wtedy decydujemy czy ma być bardziej kameralna czy też większych rozmiarów. W takich miejscach wszystkie pomieszczenia są kompletnie wyposażone i gotowe to pracy. Jak widać potrzeba nam jedynie nie co samozaparcia, aby zająć się na poważnie prowadzeniem szkoleń i czerpać z tego korzyści.