Internetowy poradnik

Strona główna > Komputery > Jak wykorzystywane są nowoczesne technologie RFID?

Jak wykorzystywane są nowoczesne technologie RFID?

Czwartek 24 października 2013, przez Justyna

Nowoczesne technologie coraz częściej znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Każdego dnia korzystamy z najróżniejszych zaawansowanych technologii, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Ostatnio bardzo popularna stała się technologia RFID, wykorzystywana między innymi w płatniczych kartach zbliżeniowych.

Czym jest RFID?

RFID to technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych w celu identyfikacji konkretnego obiektu. Dane mogą być odczytywane na odległość - od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. Wszystko zależy jest oczywiście od konstrukcji czytnika.

Początek identyfikacji radiowej sięga lat czterdziestych XX wieku. Wtedy to pojawiły się wykrywacze metalu, które działały na podobnej zasadzie. Dwadzieścia lat później w sklepach zaczęto stosować pierwsze systemy antykradzieżowe, wykorzystujące namagnesowane blaszki. Pełna identyfikacja radiowa pojawiła się natomiast w latach siedemdziesiątych XX wieku.

RFID w kartach płatniczych

Od kliku lat coraz większą popularnością cieszą się inteligentne karty zbliżeniowe, zawierające układ RFID. Takie karty są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ wystarczy zbliżyć je do terminala, żeby dokonać transakcji. Nie trzeba wpisywać pinu, co dla wielu osób jest bardzo dużym ułatwieniem. Taka transakcja odbywa się więc o wiele szybciej i bez zbędnych formalności.

Odczyt informacji z karty RFID odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną, dlatego nie trzeba więc wsuwać jej do czytnika. Większość kart funkcjonuje na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów, choć istnieją również takie karty, które umożliwiają przesyłanie danych na odległość kilku metrów. Dane przesyłane są do czytnika za pomocą fal radiowych o częstotliwości 13,56 Mhz.


Udostępniłam link na FB do postu na temat: Sanktuarium Matki Boskiej Trybunalskiej. Justyna Jaworska