Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Jak wyczyścić trudne plamy?

Jak wyczyścić trudne plamy?

Poniedziałek 12 maja 2014, przez Marek Konieczny

Niezależnie od tego, czy powstały dzięki naszym pociechom, zwierzętom czy zrobiliśmy je sami - plamy wypada usunąć, szpecą nasze ubrania, dywany, tapicerki. Przedstawimy kilka przydatnych rad, które pomogą w pozbyciu się ich.

Nie ma niestety jednego uniwersalnego środka do usuwania plam, dlatego też do każdego rodzaju stosujemy inny odplamiacz, prawidłowy do danej tkaniny. Musimy pamiętać również, że im plama świeższa, tym dużo łatwiej sobie z nią poradzimy - radzi nasz dzisiejszy ekspert firma KB Clean.

W tym artykule skupimy się na naturalnych metodach odplamiania, dostępnych dla każdego. Są one ekologiczne i jak najmniej narażają tkaniny na ich zniszczenie, należy jednak pamiętać, aby uważać z odplamianiem, ponieważ można uszkodzić dany materiał.

Plamy z tłuszczu
Najlepiej posypać mąką lub talkiem i zaczekać, aż wchłoną tłuszcz. Jest jeszcze jedna metoda na tłuste plamy, można je usunąć ciepłym żelazkiem, gdzie należy pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Efekt powinien pojawić się już przy pierwszym zabiegu.

Jest oczywiście wiele innych rodzajów plam, które można czyścić i prać w domowych warunkach, jednak należy pamiętać, aby korzystać z umiarem z alternatywnych metod, aby nie pogorszyć sprawy. Każda plama jest do usunięcia!

Plamy z wody
Tak, ta woda która uczestniczy w procesie czyszczenia, także zostawia plamy np. na jedwabiu, gdzie jeżeli nie wytrzesz jej natychmiast do sucha, po wyschnięciu pozostanie obwódka.

Plamy z potu
Każdego to spotkało i mimo korzystania z najlepszych antyperspirantów, nie jesteśmy w stanie uniknąć potu, pot usuwa się rozcieńczonym amoniakiem.

Plamy z alkoholu
Po udanym przyjęciu, mogą pojawić się plamy na obrusie powstałe od czerwonego wina lub wiśniówki (także od czerwonego barszczu) trzeba wtedy natychmiast posypać je solą, a obrus jak najszybciej wyprać, dzięki czemu unikniemy trwałej plamy.

Plamy po herbacie
Picie herbaty na kanapie to przyjemna czynność, jednak może zdarzyć się sytuacja, że herbata znajdzie się na naszej nowej sofie. Miejsca zabrudzone herbatą trzeba obficie polewać gorącą wodą, mimo ich małej widoczności na początku, nie można ich bagatelizować, ponieważ po wyschnięciu mogą bardzo brzydko wyglądać.

Plamy z wosku
Świeczka niesiona w ręku, może kapnąć na nasz ulubiony dywan czy wykładzinę, trzeba wtedy przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk całkowicie wsiąknie w papier. Powinno to pomóc w usunięciu plamy i uratować materiał.

Jest oczywiście wiele innych rodzajów plam, które można czyścić i prać w domowych warunkach, jednak należy pamiętać, aby korzystać z umiarem z alternatywnych metod, aby nie pogorszyć sprawy. Każda plama jest do usunięcia!