Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Jak wybrać urządzenie usprawniające zagospodarowanie przestrzeni w (...)

Jak wybrać urządzenie usprawniające zagospodarowanie przestrzeni w magazynie?

Piątek 23 października 2015, przez admin

Wybierając odpowiedni sprzęt do pracy w magazynie, na budowie czy w sklepie, warto rozważyć różne typy urządzeń przeznaczonych do rozładunku towarów. Szeroka oferta maszyn sprawia, że wybór właściwego sprzętu może być problematyczny. Dobrym pomysłem będzie ustalenie najważniejszych funkcjonalności wymaganych w przedsiębiorstwie i wybór urządzenia spełniającego te wymogi.

Wózek widłowy warto dobrać pod kątem wysokości, na jaką mają być podnoszone ładunki. Wiele tego typu urządzeń posiada specjalne podnośniki zwane podestami. Największe możliwości związane z osiągnięciem znacznej wysokości dają wózki wyposażone w podesty teleskopowe. Alternatywą mogą być maszyny z podestami ramieniowymi, które są odpowiednie do prac montażowych. Wśród propozycji producentów znajdują się także wózki widłowe z podestami nożycowymi. Takie urządzenia dobrze sprawdzą się na przykład na budowie. Decydując się na zakup wózka widłowego należy zwrócić uwagę na napęd. Można wybierać spośród silników spalinowych i elektrycznych, a także hybrydowych. Silniki elektryczne mogą być zasilane prądem stałym lub zmiennym. Ze względu na niższe koszty eksploatacji coraz większą liczbę zwolenników zyskują wózki zasilane prądem zmiennym. Wózki o napędzie spalinowym nie mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach. Decydując się na zakup wózka widłowego warto zwrócić uwagę na emitowany hałas oraz inne parametry wpływające na komfort i wydajność pracy. Ważnym kryterium wyboru są także opony wózka widłowego. Jeżeli kluczową kwestią jest wysoki stopień amortyzacji, ciekawą opcją będą opony pneumatyczne. Niestety ich trwałość jest mniejsza niż w przypadku opon superelastycznych. Opony pneumatyczne są znacznie tańsze, jednak należy liczyć się z ryzykiem ich przebicia. Wózki z oponami superelastycznymi można eksploatować na równych, twardych powierzchniach.

 Każdy przedsiębiorca prowadzący magazyn wie, jak ważna jest dobra organizacja pracy przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.

Odpowiednio wybrany wózek widłowy pomoże w optymalnym zagospodarowaniu powierzchni. Kluczową kwestią jest dostosowanie maszyny do warunków, w jakich będzie ono eksploatowane. Do najważniejszych kryteriów należy udźwig i sposób zasilania, który może okazać się istotny dla efektywnej i ekonomicznej pracy.