Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wtorek 13 sierpnia 2013, przez gistlee

Przygotowania do ślubu zawsze wiążą się z dużą ilością emocji, zarówno tych pozytywnych, gdy ekscytujemy się tym ważnym wydarzeniem, jak i negatywnych, gdyż są to chwile pełne stresu związanego z organizacją uroczystości, dlatego też podczas wyboru fotografa ślubnego musimy pamiętać, aby decyzję odpowiednio przemyśleć i podjąć ją na spokojnie. Od wyboru dobrego specjalisty w zakresie fotografii zależy jakość wykonanych zdjęć, a więc również to, w jaki sposób nasze wesele będzie zapamiętane.

Znaj swoje oczekiwania

Zanim zaczniemy poszukiwania, warto zastanowić się czego oczekujemy od pracy wynajmowanego fotografa. Często zdarza się, że już po jego wynajęciu dowiadujemy się, że robi on tylko zdjęcia kolorowe, a nam zależy na zdjęciach czarno-białych. Pamiętajmy więc, że każdy fotograf na swój własny, wyrobiony styl pracy dlatego zanim dokonamy wyboru powinniśmy z nim porozmawiać i przejrzeć jego portfolio. Warto również zastanowić się, czy preferujemy zdjęcia w plenerze, czy wykonywane w studiu, oraz jaką formę zdjęć wybieramy – klasyczne kolorowe, czy może bardziej artystyczne w stylu sepia. O naszych preferencjach powinniśmy uprzedzić wynajmowanego fotografa, aby mógł się przygotować odpowiednio do pracy.

Czym kierować się przy wyborze fotografa?

Niestety głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze specjalisty jest dla większości osób cena usług. Naturalnie jest to również dobry wyznacznik jakości usług – zazwyczaj najlepsi specjaliści cenią bardziej swoje usługi, jednak jakość wykonanych zdjęć jest wówczas na znacznie wyższym poziomie. Osoby dysponujące ograniczonym budżetem naturalnie również znajdą dobrego fotografa, który za zwyczaj będzie posiadać trochę gorszy sprzęt, co nie świadczy jednak, że zdjęcia przez niego wykonane będą marnej jakości.
Przy wyborze fotografa warto wiec sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje, w jaki sposób pracuje i czy posiada sprzęt specjalistyczny właśnie do takich okazji jak wesela. Mądrze jest również sprawdzić ilu fotografów wynajmujemy decydując się na usługi danej firmy – często za podobną cenę wynajmujemy klika osób obstawiających nasze wesele, wobec czego uzyskujemy znacznie więcej zdjęć niż w przypadku jednego specjalisty. Decydując się na wynajęcie kilku fotografów należy zadbać o to, aby byli oni ze sobą zgrani, tak aby nie wchodzili sobie w kadr i dobrze ze sobą współpracowali. Na szczęście w dzisiejszych czasach znalezienie opinii o firmach czy samego fotografa jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej „fotograf Białystok” czy „fotografia ślubna Warszawa” i od razu mamy przed sobą listę specjalistów z naszych najbliższych rejonów.

O czym nie należy zapominać?

Kiedy już wybierzemy interesującą nas ofertę zawsze powinniśmy sprawdzić rzetelność jak i umiejętności wybranego przez nas fotografa. Najlepszym wyjściem jest obejrzenie jego portfolio, oraz krótka rozmowa na temat jego stylu pracy i umiejętności – zazwyczaj rozmowa taka mówi więcej o fotografie niż przeglądanie wszystkich jego prac. Dobrze jest również pamiętać o wyborze fotografa z naszej najbliższej okolicy – dzięki temu będziemy mieli z nim nie tylko lepszy kontakt, ale też zaoszczędzimy na kosztach jego dojazdów na nasze wesele, czy w celu zrobienia zdjęć w plenerze.


like na facebook z konta Aneta Sobolewska