Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Jak wybrać dobrą gaśnicę?

Jak wybrać dobrą gaśnicę?

Czwartek 18 lutego 2016, przez admin

Wybór gaśnicy wcale nie jest taki łatwy. Przede wszystkim dlatego, że jest to sprzęt bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pierwszej reakcji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Taki sprzęt musi być zawsze sprawny i mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, pochodzenia, zgodności produktu z jego przeznaczeniem itp. Jak kupić dobrą gaśnice?

Jak wybrać dobrą gaśnicę?

Dobra gaśnica jest odporna na otaczające ją warunki. Kupując gaśnicę, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na jej na datę produkcji, ważności i atest. Na gaśnicy musi znajdować się wyraźny numer atestu, jaki wydaje polskie Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP) w Józefowie pod Warszawą. Jest to jedyny ważny atest. Gaśnice służą do gaszenia pożarów, pożar pożarowi nie jest równy. Aby go ugasić, musi gaśnica musi być skuteczna gaśniczo. Skuteczność gaśnicza zależy od rodzaju środka gaśniczego użytego do gaszenia odpowiedniej grupy pożarowej, czyli rodzaju pożaru. Na etykiecie każdej gaśnicy znajduje się informacja dotycząca grup pożarowych, które można gasić przy jej użyciu. Są to:
A - pożary ciał stałych (np. drewna, papieru, węgla, tkaniny, słomy);
B - pożary cieczy i materiałów stałych topiących się (np. nafty, benzyny, alkoholi, parafiny, farb, lakierów, rozpuszczalników).
C - pożary gazów (np. gazu miejskiego, metanu, propanu, wodoru, acetylenu).
D - pożary metali (np. magnez, sód, aluminium, uran)
F - pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych (np. rozgrzanego oleju jadalnego na patelni).

Rodzaje gaśnic

Gaśnicami proszkowymi gasimy pożary z grup A, B, C lub B, C. Zależy to od rodzaju użytego proszku. Nadają się do gaszenia pożaru urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.

Gaśnice wodno-pianowe służą do gaszenia pożarów z grupy A i B. Stosowane są najczęściej do gaszenia pożarów, które zostały spowodowane spalaniem paliw, farb, lakierów i olejów.

W gaśnicach śniegowych środkiem gaśniczym jest skroplony dwutlenek węgla (CO2). Te gaśnice nadają się do gaszenia pożarów z grupy B. Są idealne do gaszenia pożarów urządzeń wrażliwych na pyły i wszelkie zabrudzenia - w lakierniach, halach przemysłowych.

Gaśnice wodne - środkiem gaśniczym jest tutaj woda zdemineralizowana. Gasi się nimi pożary olejów i tłuszczów jadalnych, płonącej na ludziach odzieży, ważnych dokumentów oraz urządzeń. Dużym plusem takiej gaśnicy jest zminimalizowanie szkód po pożarowych. Jest niemal bezśladowa.

Sklep z gaśnicami - http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/gasnice/gasnice-proszkowe-i-plynowe.html