Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Jak urządzić garderobę?

Jak urządzić garderobę?

Środa 22 stycznia 2014, przez Justyna

Zalety posiadania garderoby docenia coraz więcej osób. Budując dom warto zaplanować w nim miejsce właśnie na takie pomieszczenie. Dzięki temu o wiele łatwiej utrzymać w domu ład i porządek.

Na garderobę wykorzystuje się zazwyczaj nieustawne miejsca pod skosami, różnego typu wnęki lub niewielkie pomieszczenia. Jeżeli zlokalizujemy ją przy zewnętrznej ścianie budynku, to będzie izolowała mieszkanie przed utratą ciepła. Można stworzyć jedną wspólną garderobę dla wszystkich domowników lub kilka mniejszych, indywidualnych.

Jaka duża powinna być garderoba?

Garderoba powinna być na tyle duża, żebyśmy mogli do niej wejść i swobodnie się poruszać. Zaleca się, aby na garderobę przeznaczyć co najmniej 3,5 m². Z pewności lepsze i bardziej ustawne będą pomieszczenia prostokątne, niż kwadratowe. Jeżeli planujemy zaaranżować garderobę na poddaszu, tu pamiętajmy, że musi tam być jeszcze więcej miejsca.

Jak funkcjonalnie urządzić garderobę?

Wyposażenie garderoby powinno być dopasowane do potrzeb osoby, która będzie z niej korzystała. Inne potrzeby ma kobieta, która może się pochwalić sporą kolekcją butów, a inne mężczyzna, który na co dzień chodzi w garniturach. W sklepach można spotkać mnóstwo gotowych rozwiązań systemowych. Zanim jednak zdecydujesz się na ich kupno dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby.

W każdej garderobie powinno się znaleźć miejsce przede wszystkim na przechowywanie rzeczy długich - płaszczy, szlafroków, sukienek, krótkich - koszul, marynarek i spódnic, a także bielizny i butów. Jeżeli znajdzie się tam również miejsce na deskę do prasowania, kosz na pranie, pościel, ręczniki itp., to oznacza, że mamy super garderobę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby jej nie zagracić.

Czy garderoba musi być ładna?

Podstawową funkcją garderoby jest użyteczność i to głównie na tym należy się skupić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w parze z użytecznością szła również estetyka. Choć nie ma tutaj dużego pola do popisu, to można z garderoby stworzyć na prawdę przytulne pomieszczenie. Wystarczy pomalować ściany na ciepły, pastelowy kolor. Lustro w stylowej ramie nada pomieszczeniu oryginalny charakter. Na półkach można ustawić wiklinowe koszyczki lub kolorowe pudełka, które posłużą do przechowywania różnych rzeczy i będą jednocześnie ozdobą.

Dowiedz się, jaka firma wykona dla Ciebie kosztorysy budowlane -> www.angra-kosztorysy.pl