Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Jak uprawiać Różaneczniki w przydomowym ogrodzie?

Jak uprawiać Różaneczniki w przydomowym ogrodzie?

Środa 27 lutego 2019, przez Artsites

W czasie ostatnich lat, coraz większą popularnością w naszych ogrodach cieszą się Różaneczniki i Azalie. Te przepiękne krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron, zawdzięczają to przede wszystkim prostocie swojej uprawy. W tym przypadku, najważniejszą kwestią jest staranne i prawidłowe dobranie odmian, które będą się nadawały do uprawy ogrodowej. Trzeba bowiem pamiętać, iż nie wszystkie Różaneczniki i Azalie, będą w stanie przetrwać sezon zimowy w naszej strefie klimatycznej. Rośliny te pochodzą raczej z cieplejszych regionów Azji, wobec czego dwudziestostopniowy mróz, raczej nie jest dla nich niczym dobrym. Są jednak odmiany, które z powodzeniem będą sobie w takich warunkach radzić, i każdy dostawca Rhododendronów powinien bez trudu nam takie odmiany wskazać.

Wybieramy odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się ostatecznie na uprawę Azalii czy też Różaneczników, koniecznością będzie prawidłowy dobór odmian. Powinny one charakteryzować się wysokim poziomem odporności na niskie zakresy temperatur. Tym bardziej, iż w naszej strefie klimatycznej, w sezonie zimowym. Temperatura, niejednokrotnie potrafi spać nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Tak więc odmiany do uprawy ogrodowej muszą być na taki zakres temperatur wytrzymałe. W tym przypadku, w zasadzie każdy dostawca Rhododendronów powinien nam bez trudu wskazać, które będą się nadawały do uprawy ogrodowej. Pozostałe zaś odmiany, będziemy mogli uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to na ich schowanie przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych. Na wiosnę zaś, będziemy mogli znowu z powodzeniem wystawić je do ogrodu, aby cieszyć się ich przepięknym widokiem.

Przygotowanie do uprawy Rhododendronów.

W kwestii uprawy tych przepięknych roślin ogrodowych, trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż mają one pewne wymagania w zakresie przygotowania uprawy. Tego typu informacji także powinien nam udzielić dostawca Rhododendronów. Niemniej jednak ogólne zasady przedstawiają się następująco.

Gleba do uprawy Rhododendronów powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH na poziomie 5-6,5. aby to osiągnąć przygotować należy mieszankę równych części nie odkwaszonego torfu, gleby ogrodniczej oraz kory sosnowej. Oczywiście mieszankę można kupić w sklepach ogrodniczych, jednakże przy większych ilościach nasadzeń, może się to okazać zbyt kosztownym.

Stanowisko do uprawy Rhododendronów powinno być osłonięte i zacienione. Warto zadbać także o dodatkowe podniesienie poziomu wilgotności poprzez na przykład zlokalizowanie w pobliżu stanowisk nasadzenia oczka wodnego. Dobrym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie innych, większych roślin. Pozwoli to na zapewnienie zacienienia i osłonięcie Różaneczników oraz azalii od podmuchów zimnego wiatru.

W tak przygotowanych warunkach uprawy, z całą pewnością nie będziemy mieć trudności, aby osiągnąć odpowiednie jej efekty. Nasze rośliny będą bardzo dobrze się trzymać i zapewniać nam wspaniałe kwiaty w okresie kwitnienia.