Internetowy poradnik

Strona główna > Internet > Jak sprzedać własny portal?

Jak sprzedać własny portal?

Poniedziałek 21 października 2013, przez alfred.p

Jeśli rozważasz sprzedaż portalu internetowego z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób to zrobić aby na tym nie stracić. Decyzja może być motywowana różnymi czynnikami. Ktoś mógł złożyć konkretną ofertę kupna, być może prowadzenie strony nie przynosi satysfakcji albo wymiernych korzyści w związku z czym powinna znaleźć nowego właściciela. Niezależnie od powodu z jakiego sprzedajesz portal musisz wiedzieć w jaki sposób go wycenić aby stworzyć relatywnie najlepszą dla siebie ofertę.

Podstawą wyceny strony, tak jak z resztą każdego dobra materialnego, jest jej wartość pieniężna na podstawie czego potencjalny nabywca może ocenić zysk, jaki może generować portal na sprzedaż – nic prostszego. Na jego wartość składają się takie czynniki jak domena, content, działania marketingowe czy pozycjonowanie. Jednak pojęcie wartości pieniężnej nie jest tożsame w rozumieniu nabywcy oraz sprzedającego. Nabywca oczekuje szybkiego zwrotu inwestycji i zazwyczaj jest gotowy zapłacić zwielokrotnioną o półtora razu kwotę rocznego przychodu naszego portalu. Im mniejsze ryzyko generuje strona, tym większych stawek możemy się spodziewać. Czynnikami minimalizującymi czynnik ryzyka są między innymi wzrost wartości, stabilne zarobki, zautomatyzowane systemy administrujące, zróżnicowany strumień ruchu czy zróżnicowany strumień przychodu.

W momencie, kiedy wiadomo czego spodziewa się potencjalny kupiec należy się skupić na maksymalnym dostosowaniu realiów portalu do wymagań kupującego przede wszystkim pamiętając o stałych dotyczących wartości sprzedawanej strony. Na początek należy wyznaczyć zysk netto dla ostatnich 12 miesięcy. Następnie uzyskany wynik mnożyć przez potencjalny współczynnik jaki może zaoferować kupujący tj. dla stron wysokiego ryzyka mniej więcej od ½ do 1, dla nowych stron od 1 do 1 ½, a dla stron stabilnych i rozpoznawalnych współczynnik może wynieść od 1 ½ do nawet 2 ½. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki w związku z czym dane te niekoniecznie muszą mieć przełożenie na sytuację w jakiej znajduje się dane przedsięwzięcie.