Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Jak sfinansować zakup samochodu i powiększyć flotę? Sprawdź

Jak sfinansować zakup samochodu i powiększyć flotę? Sprawdź

Wtorek 6 lutego 2018, przez admin

Obniżenie kosztu utrzymania floty samochodowej to jeden z głównych priorytetów dla wielu małych i średnich firm. Wybierając odpowiednią opcję finansowania, możemy sporo zaoszczędzić. Przeanalizujmy cztery najpopularniejsze rozwiązania: zakup za gotówkę, kredyt, leasing operacyjny oraz tzw. full service leasing.

Całkowity koszt posiadania (z ang. TCO, czyli Total Cost of Ownership) to ważny wskaźnik dotyczący ruchomości znajdujących się w posiadaniu firmy. Nabiera on specjalnego znaczenia, gdy chcemy powiększyć flotę samochodową, ponieważ operacja ta wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. TCO to, w tym przypadku, nie tylko zakup samochodu, lecz również koszty jego obsługi oraz koszty paliwa, a także środki przeznaczone na ubezpieczenie. Dzięki dobrej odpowiedzi na pytanie, jak sfinansować zakup samochodu, możemy zaoszczędzić naprawdę dużo.

 

Zakup za gotówkę

To z pewnością najłatwiejsze rozwiązanie – gwarantuje brak formalności i brak niespodzianek. Z punktu widzenia optymalizacji kosztów zakup za gotówkę może jednak zwyczajnie się nie opłacić, ponieważ jesteśmy zmuszeni wyłożyć z góry znaczną sumę pieniędzy, a dodatkowych kosztów finansowania nie możemy zaliczyć do kosztów firmy.

 

Kredyt samochodowy

Firmy zastanawiające się, jak sfinansować zakup samochodu, mogą rozważyć wzięcie kredytu podobnie jak klienci indywidualni. Odsetki będą stanowiły koszt, dzięki któremu zapłacimy niższy podatek. Przez cały czas firma jest też właścicielem pojazdu, co wiąże się z szeregiem praktycznych korzyści. Nie potrzeba np. dodatkowych zgód, aby wyjechać za granicę. Problem w tym, że kredyt może nie być najtańszą opcją finansowania zakupu auta.

 

Leasing operacyjny

Doświadczenie pokazuje, że – z punktu widzenia finansów firmy – najkorzystniejszą opcją finansowania jest leasing, a najczęściej wybieranym modelem leasingu jest tzw. leasing operacyjny (usługowy). Dzięki temu rozwiązaniu właścicielem auta pozostaje przez cały czas instytucja finansująca, a leasingobiorca wpłaca niewielki wkład własny (0-40%) oraz spłaca samochód w ratach, a na koniec umowy może go wykupić lub – jeśli wybierze korzystną ofertę finansowania, dostępną u niektórych producentów (np. Leasing SMARTPLAN na samochody marki Toyota) – również wymienić go na nowy.

 

Full service leasing (FSL)

Leasing z pełnym zakresem usług to zdecydowanie najwygodniejsza opcja dla wszystkich, którzy głowią się, jak sfinansować zakup samochodu firmowego. W punktu widzenia codziennego dbania o auto jest to rozwiązanie bezkonkurencyjne. Wszystkie koszty obsługi auta włączane są w raty miesięczne, a użytkownik samochodu nie może zapomnieć tylko o tankowaniu. Udogodnienia te często równoważą koszty, które trzeba ponieść.