Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Jak rozpocząć proces kupna mieszkania? Kredyt hipoteczny od podstaw

Jak rozpocząć proces kupna mieszkania? Kredyt hipoteczny od podstaw

Poniedziałek 14 listopada 2016, przez admin

Kredytem hipotecznym interesuje się większość z nas. Jest on bowiem jedną z najpopularniejszych form pożyczania pieniędzy. Zanim rozpoczniemy poszukiwanie mieszkania, warto jednak zastanowić się, na ile możemy sobie pozwolić. Dzięki rozpoczętemu wcześniej planowaniu, zaoszczędzimy w przyszłości czas oraz unikniemy niejasności. Dodatkowo zapobiegnie to ewentualnemu odrzuceniu wniosków, które złożymy w banku. Warto również wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę, aby płacić jak najniższe koszty odsetkowe.

Pierwsze kroki ku pożyczce

Na razie pominiemy wszelkie dostępne informacje na temat kosztów bankowych i zastanowimy się nad własnym budżetem. Zadajmy sobie pytanie, ile będziemy w stanie udźwignąć przy obecnych zarobkach. Spójrzmy na problem szerzej, z perspektywy kilku, bądź nawet kilkunastu lat. Może mamy możliwość na awans, bądź wręcz przeciwnie – na utratę pracy. Teraz przejdźmy do tego, jak wysokie raty będziemy w stanie regularnie spłacać. Od tego bowiem będzie zależeć, czy mamy szanse na negocjowanie długości trwania kredytu oraz oprocentowania kredytu. Dołączmy do tego wszelkiego rodzaju prowizje, marże oraz ubezpieczenia. Oczywiście w każdym z tych przypadków, będziemy mogli również liczyć na pomoc banków oraz stron finansowych - np. polskabankowosc.com.pl. Oferują one bowiem liczne kalkulatory, które pomogą nam ustalić warunki kredytu, jakie będziemy mogli udźwignąć. Możemy również w ten sposób znaleźć informacje na temat przykładowej stopy procentowej, marży i innych opłat związanych z kredytem, które zostały udzielone w przyszłości.

Sprawdź swoją historię kredytową

Nasza historia kredytowa to pierwsza kwestia, którą zajmą się banki. Dzięki temu pożyczkodawca zdobędzie informacje na temat naszej wiarygodności oraz podejmie decyzję, czy zechce nam udzielić kredytu. W tym celu korzysta ze specjalnego systemu ocen zdolności kredytowej, korzystając przy tym m.in. z danych pochodzących z Biura Informacji Kredytowej. Ocena wystawiana jest na podstawie punktów przyznawanych za poszczególne informacje o naszym profilu. Są to np. opóźnienia w spłacie kredytów w przeszłości oraz forma zatrudnienia. Dlatego warto dbać o historię kredytową, ponieważ może to znacznie wpłynąć na naszą ocenę w przyszłości.