Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak radzić sobie z zaparciem?

Jak radzić sobie z zaparciem?

Piątek 30 sierpnia 2019, przez Artsites

Zaparcia to bardzo poważny problem zdrowotny, polegający na trudnościach z wypróżnianiem się, czy też bardziej fachowo i medycznie ujmując, na trudnościach z defekacją. Mówiąc o zaparciach mamy na myśli przede wszystkim zbyt małą częstotliwość wypróżniania się, co w tym przypadku będzie ilością równą lub nawet mniejszą niż 2 razy na tydzień. Oczywiście są także inne przypadki, kiedy będzie można mówić o zaparciu. W każdym z nich jednak na szczęście można sobie dość skutecznie poradzić. Czasami wystarczającym rozwiązaniem mogą się okazać na przykład zioła na zaparcia. Czasem jednak koniecznością będzie bardziej wymagające leczenie farmakologiczne.

Garść informacji o samej chorobie.

Jak już wspomnieliśmy przypadków, kiedy będzie mowa o zaparciu znajdziemy co najmniej kilka. Warto je sobie tutaj wymienić, toteż poniżej przedstawiamy listę przypadków.

  • Niska częstotliwość wypróżnień – 2 lub mniej w tygodniu
  • Trudności w zapoczątkowaniu wypróżnienia
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Konieczność nadmiernego parcia
  • Oddawanie suchego i zbitego stolca

Czasami wręcz może dojść do sytuacji, kiedy defekacja jest absolutnie niemożliwa mimo prawidłowych ruchów perystaltycznych jelita. W takich sytuacjach można mówić już o poważnej dolegliwości. W takich przypadkach zachodzi czasem nawet konieczność ręcznych manipulacji. Trzeba jednak pamiętać, iż przyczyną twardego stolca jest nadmierne wysuszenie go w jelicie, co może być powodowane przez nazbyt małe ilości błonnika pokarmowego w diecie.

Szacuje się, iż problemy z wypróżnianiem się dotykają około 30% populacji, wobec czego można mówić, iż jest to dolegliwość powszechna. Jej leczenie jest jednakże dość kłopotliwe, bowiem dla wielu osób jest to temat wstydliwy.

Leczenie zaparć.

Oczywiście leczenie w tym przypadku jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim jednak trzeba będzie udać się do lekarza, celem przeprowadzenia odpowiednich badań. Chodzi tutaj o to, aby precyzyjnie określić przyczyny pojawiania się zaparć, gdyż te, w każdym przypadku będą inne. Oczywiście najczęściej będzie to wyglądać tak, iż trzeba będzie zastosować odpowiednią dietę. Należy spożywać więcej pokarmów z błonnikiem, który wpływa na zatrzymywanie wody w stolcu, co z kolei usprawnia proces defekacji. Oczywiście dobre zioła na zaparcia także będą tutaj jak najbardziej wskazane. Zawsze przyczyniać się będą do poprawy stanu zdrowia. Niektóre z nich będą wywierać korzystny wpływ na utrzymanie flory jelitowej, co także jest wskazane przy zaparciach. Generalnie jednak, kluczową kwestią jest tutaj to, aby nie zwlekać z wizyta u lekarza. Same zioła na zaparcia mogą bowiem nie wystarczyć. Czasami koniecznością może się okazać bardziej wymagające leczenie farmakologiczne.