Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Jak przygotować się na trekking wokół Mont Blanc?

Jak przygotować się na trekking wokół Mont Blanc?

Sobota 11 lipca 2020, przez Artsites

W czasie ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat, na popularności zyskują przede wszystkim wyjazdy urlopowe związane z aktywnymi formami wypoczynku. Najbardziej popularny staje się oczywiście trekking górski, jako jedna z najlepszych form aktywności urlopowej. Szczególnym upodobaniem przez polskich turystów, darzony jest z kolei trekking wokół Mont Blanc. Jest to bowiem dla wielu z nich niesamowita możliwość spędzenia czasu w Alpach i poruszania się po górskich szlakach w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższej góry naszego kontynentu. Jeśli oczywiście ustalimy przewrotnie, iż pasmo górskie Ural nie należy do Europy, a Elbrus jest w takim razie najwyższym szczytem Rosji.

Jak przebiega trekking wokół Mont Blanc?

W zdecydowanej większości przypadków, trekking wokół Mont Blanc będzie przebiegać tak samo. Oczywiście będziemy tutaj mieć do czynienia z pewnymi różnicami, w zależności od tego, na jakie biuro podróży się ostatecznie zdecydujemy. Jeszcze inaczej może to wszystko wyglądać, jeśli zdecydujemy się na samodzielną organizację wyjazdu. Trzeba jednakże pamiętać, iż do samodzielnej organizacji wyjazdu na trekking wokół Mont Blanc, trzeba mieć pewne już doświadczenie w tego typu sprawach. Jest tutaj zbyt duża ilość ważnych kwestii, od których zależy cały wyjazd, a które możemy niechcący pominąć, iż przy braku doświadczenia, o wiele lepiej jednak zdecydować się na biura podróży.

Jeśli zaś chodzi o przebieg, to z reguły trekking wokół Mont Blanc, będzie skupiać się na poruszaniu się okolicznymi do szczytu trasami górskimi. Owszem, zawsze można zdecydować się także na zdobycie szczytu, niemniej jednak to już wymaga pewnych umiejętności i konieczności skorzystania z usług przewodnika. W końcu szlak na szczyt jest niewspółmiernie bardziej wymagający, zarówno pod kątem naszego przygotowania, jak i pod kątem posiadania odpowiedniego wyposażenia.

Przygotowania do wyjazdu na trekking wokół Mont Blanc.

Aby nasz trekking wokół Mont Blanc, mógł być w pełni udany, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim chodzi tutaj o nasz ubiór oraz podstawowe wyposażenie. Musimy zadbać w pierwszej kolejności o następujące elementy wyposażenia:

  • Buty górskie – powinny być dobrze dopasowane, wodoszczelne, oraz sprawdzające się w poruszaniu na różnych powierzchniach.
  • Odzież trekkingowa – także powinna być wodoszczelna i gwarantująca nam wysoki poziom komfortu w zróżnicowanych warunkach pogodowych.
  • Plecak – najlepiej jeśli będzie także wodoszczelny i zapewni nam pojemność około 30-40 litrów.
  • Dodatkowa odzież i bielizna – niezbędne na wypadek trudniejszych warunków pogodowych i konieczności założenia suchej odzieży
  • Apteczka pierwszej pomocy – niezbędny element wyposażenia każdego górskiego podróżnika. Nigdy nie wiadomo co nas czeka na szlaku.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – na trasach wysokogórskich warto zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które tutaj może być jeszcze silniejsze. Niezbędne będą więc okulary przeciwsłoneczne oraz odpowiednie kramy z filtrem UV.

Tak przygotowani, z całą pewnością bez trudu damy rade nawet tak poważnym wyzwaniom jak trekking wokół Mont Blanc. Co prawda przydać by się mogło jeszcze więcej wyposażenia, jednakże powyższa lista, to rzeczy absolutnie niezbędne, bez których trudno sobie w ogóle wyobrazić bezpieczne poruszanie się po górskich szlakach.