Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Jak przygotować się do zimowej wyprawy

Jak przygotować się do zimowej wyprawy

Poniedziałek 28 października 2013, przez natatry

Wędrówka górskimi szlakami w lecie jak i w zimie to jeden z najlepszych i najfajniejszych sposobów organizowania swojego wolnego czasu.

Jednak takim wyprawom towarzyszą różnorodne zagrożenia i wypadki. Aby uniknąć przykrych incydentów każdą wycieczkę trzeba dokładnie zaplanować oraz odpowiednio się do niej przygotować.

Podstawowa zasada, to zaopatrzenie się w przewodnik górski oraz mapę. Dostarczą one odpowiednich i istotnych informacji o terenie, na którym będziemy przebywać. Planując wyjście, pamiętajmy o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią. Zapiszmy w komórce numery alarmowe. TOPR, GOPR. Sprawdźmy również prognozę pogody.

Pamiętajmy, że warunkach zimowych, szczególnie po opadach śniegu, kiedy to tatrzańskie szlaki są nieprzetarte, czas przejścia może wzrosnąć kilkakrotnie. Dodajmy do tego krótki dzień i ryzyko narażenia się na duże zagrożenie gotowe.

Pamiętajmy, że Tatry słyną z bardzo zmiennej pogody.
Niestety, mimo dokładnej prognozy trudno przewidzieć nagłe załamanie warunków atmosferycznych. Mgły i śnieżyce zdarzają się najczęściej. W takich warunkach najłatwiej zgubić drogę. Nie można również wyjść na szlaki bez wcześniejszego sprawdzenia informacji o zagrożeniach lawinowych. Konsekwencje lawiny śnieżnej mogą być tragiczne w skutkach. Wyróżniamy pięć stopni takich zagrożeń:

1 - zagrożenie małe, nikłe prawdopodobieństwo zejścia lawiny.

2 - średnie, pokrywa śnieżna mocno utrwalona.

3 - znaczne, pokrywa śnieżna słabo utrwalona.

4 - duże, lawina może zejść samorzutnie, nawet na stokach o małym nachyleniu.

5 - bardzo duże, ogromne niebezpieczeństwo samorzutnego zejścia lawiny. Poruszenie po szlakach całkowicie zabronione.

Dłuższą trasę powinno się zawsze organizować w dużej grupie ludzi i przynajmniej jedna z tych osób powinna znać szlaki w stopniu gwarantującym pewne poruszanie się po górach.