Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Niedziela 19 stycznia 2014, przez Marek Konieczny

Sezon zimowy w pełni i mimo ewentualnych problemów z ilością białego puchu na rodzimych stokach, wciąż do dyspozycji pozostają zagraniczne i, wbrew pozorom, nie drogie kurorty narciarskie za granicą. Wystarczy wybrać zatem odpowiednie biuro podróży, zakupić (lub wypożyczyć) sprzęt i przygotować się na prawdziwe szaleństwa na śniegu.

Zanim jednak oddamy się rozrywce na nartach, należy solidnie się do tego przygotować. Sport ten, choć będący wyjątkowo ciekawą propozycją spędzania czasu, wymaga kilku podstawowych czynników, które sprawią, że będzie można się z niego cieszyć w pełni.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Absolutną koniecznością jest dobra kondycja fizyczna, bowiem sport ten wymaga siły i przygotowania. Jeśli poważnie myślimy o wyjeździe na narty, przygotowania odpowiedniej formy fizycznej należy rozpocząć już 2 lub 3 miesiące wcześniej. Dla osób, które nie trenują na co dzień - wskazane są długie spacery. Idealnym miejscem na rozwijanie kondycji fizycznej jest też siłownia i intensywne zajęcia z aerobiku (to propozycja szczególnie atrakcyjna dla kobiet). Podczas ćwiczeń należy szczególną uwagę zwracać na wzmacnianie mięśni nóg (podudzi, ud). Dobrze byłoby ćwiczyć pod bacznym okiem profesjonalnego trenera, bowiem ćwiczenia na własną rękę bardzo często wiążą się z nieprzewidzianymi kontuzjami.

Gdy zadbamy o kondycję, pozostaje wybór odpowiedniego sprzętu. Jeśli jesteśmy początkujący - nie ma sensu kupować nowych i dość kosztownych nart, a skorzystać z wypożyczalni. Dobrze, jeśli wybierzemy wypożyczalnie oferującą profesjonalne narty i dobrze przygotowane. Narty do zjazdów powinny:
- być naostrzone,
- wiązania musza zostać dopasowane do umiejętności i wagi każdego człowieka,
- narty przeznaczone być powinny pod kątem umiejętności (inne są dla początkujących narciarzy, a inne dla zaawansowanych).

Gdy wybierzemy już narty dla siebie, zadbać należy o dodatki, które ułatwią zjazdy. Zaliczyć można do nich gogle, okulary i kask, które zagwarantują wygodne, ale i przede wszystkim bezpieczne korzystanie z zimowych atrakcji. Nieodzowne jest też zaopatrzenie się w choćby prowizoryczna apteczkę, zawierającą plastry, środki przeciwbólowe i opaskę uciskową.

Porady udzielone przez: Wygoda Travel oferujące wyjazdy narciarskie od 2001 roku.