Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak prawidłowo stosować preparaty donosowe?

Jak prawidłowo stosować preparaty donosowe?

Środa 18 kwietnia 2018, przez Marek Konieczny

Infekcyjne bądź alergiczne nieżyty nosa, a także zapalenie zatok przynosowych i błony śluzowej nosa czy też wszelkiego typu podrażnienia i obrzęki śluzówki wymagają zastosowania preparatów donosowych, które zazwyczaj w dużej mierze łagodzą dolegliwości.

Jak prawidłowo stosować preparaty donosowe?

Większość ludzi nie zastanawia się nad sposobem podawania maści lub aerozolu do nosa i robi to automatycznie, ale często popełnia błędy. Okazuje się, że wyłącznie prawidłowo podana substancja będzie w pełni skuteczna i przyniesie ulgę. Chodzi tutaj zarówno o ilość preparatu, jak i miejsce aplikacji, a nawet pozycję, w jakiej używa się preparatów donosowych. Trzeba także zwrócić uwagę na ryzyko powstania mechanicznych urazów śluzówki przy niewłaściwym stosowaniu preparatu. Na pewno należy również pamiętać, aby substancje wielokrotnego użytku wykorzystywała tylko jedna osoba, aby nie doprowadzić do reinfekcji.

Dozownik danego preparatu powinien zostać skierowany pod kątem 45 stopni na ścianę boczną nosa, ale jednocześnie należy uważać, aby nim nie dotknąć błony śluzowej przegrody nosa. W przypadku konieczności zastosowania kilku dawek korzystne będzie ich aplikowanie pod różnymi kątami, co w dużym stopniu zwiększa szansę na dotarcie substancji leczniczej do wszystkich części wewnętrznych nosa.

Technika podawania preparatów donosowych

Preparaty donosowe mają dać ulgę i mocno złagodzić różnego typu dolegliwości, jak katar, obrzęki oraz podrażnienia nosa. Ich stosowanie daje efekt, o ile zostaną precyzyjnie zaaplikowane, aby objąć swym działaniem wszystkie struktury jamy nosowej, a więc dolnej, środkowej i górnej małżowiny nosowej, przewodów nosowych, a także kompleksów ujściowo-przewodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż najbardziej optymalnym miejscem na wchłoniecie substancji leczniczej będzie błona śluzowa środkowej małżowiny nosowej i środkowego przewodu nosowego ze względu na wyjątkowo przepuszczalny śródbłonek naczyń krwionośnych błony śluzowej oraz specyficzny ruch wdychanego powietrza.
Przed zastosowaniem preparatu i to bez względu na jego rodzaj, trzeba bardzo dokładnie oczyścić nos, aby zwiększy efektywność substancji leczniczej.

1. Aplikacja aerozoli do nosa

Preparaty donosowe można przyjmować na stojąco, na siedząco bądź leżąc na plecach. W każdej sytuacji głowa powinna być mocno odchylona do tyłu. Pojemnikiem z preparatem należy wstrząsnąć, a w razie aerozoli wodnych z pompką konieczne będzie też przyciskanie owej pompki w celu wyzwolenia określonej dawki substancji. Aplikator wsuwa się w dziurkę nosa, ale w miarę płytko i kieruje się go w stronę zewnętrznej ściany nosa. Wtedy można przycisnąć aplikator, aby została wprowadzona określona w ulotce ilość substancji leczniczej. Po zaaplikowaniu można wyjąć aplikator i przez pół minuty pozostać w bezruchu. Następnie warto powoli poruszać głową na boki, a w ten sposób substancja dobrze się rozprowadzi.

2. Aplikacja maści do nosa

W tym przypadku należy delikatnie wmasować w skrzydełka nosa stosunkowo niewielką dawkę preparatu tak długo aż nastąpi całkowite jego wchłonięcie. Czynność powtarza się w ciągu dnia według wskazań na ulotce. Jeśli poszukujesz sprawdzonego produktu do higieny nosa polecam maść do nosa Rinozine o której możecie poczytać więcej na stronie http://www.rinozine.pl/

Najczęstsze błędy popełniane podczas stosowania preparatów

Stosowanie preparatów donosowych wydaje się na pozór wyjątkowo proste, ale wiele osób popełnia błędy. W efekcie substancja lecznicza nie zostaje prawidłowo rozprowadzona. W przypadku aerozoli bardzo często aplikuje się zbyt dużą dawkę, co wcale nie przyspiesza procesu leczenia. Niektóre osoby mają problemy z właściwym wprowadzeniem aplikatora i wprowadzają go za głęboko albo pod nieodpowiednim kątem. Należy także zwrócić uwagę na to, aby nie dotykać jego końcówką błony śluzowej, co może ją podrażniać. Niedopuszczalne jest również intensywne pociąganie nosem po podaniu preparatu i tym samym uniemożliwienie wchłonięcia się substancji. Podobnie niekorzystny wpływ na przyswojenie preparatu ma mocny nacisk na nozdrze przy jego aplikowaniu do drugiego nozdrza.

W przypadku stosowania maści znacznie utrudnione wchłanianie będzie, kiedy od razu po jej nałożeniu wyciera się nos albo wprowadza się ją zbyt głęboko. Niektóre osoby mają też tendencje do przekraczania zalecanych jednorazowych dawek i zbyt częstego aplikowania maści.