Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Jak powstały lizaki

Jak powstały lizaki

Lizaki to słodycze z barwną i bogatą historią

Czwartek 13 czerwca 2013, przez parzenica

Każdy, niezależnie od wieku, je lizaki. Jeden częściej drugi rzadziej. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych słodyczy – ich dzienne światowe spożycie to kilkanaście milionów sztuk. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięły lizaki?

Pierwsze lizaki najprawdopodobniej powstały już w czasach kamienia łupanego. Człowiek pierwotny nie miał do dyspozycji zbyt wielu słodyczy. W zasadzie jedynym dostępnym słodyczem był miód. Ten pszczeli produkt był (i nadal jest) dobrem drogim i pożądanym. Toteż dbano o każdą jego kroplę. Pierwsze lizaki powstały, gdy człowiek pierwotny używał gałązek do jedzenia miodu. Maczał drobne gałązki w złocistym nektarze i zlizywał. Tak najprawdopodobniej rozpoczęła się historia tych popularnych słodyczy.
Pierwsze historyczne dowody na istnienie lizaków pochodzą ze starożytności, a dokładniej z Chin i Egiptu. Na ich obszarze ludzie eksperymentowali ze słodyczami na bazie miodu. Badania archeologiczne dowiodły, że starożytni Egipcjanie umieszczali na patyczkach kulki miodowe z dodatkiem soków owocowych i orzechów. Takie lizaki smakowałoby zapewne i dzisiaj. Umieszczenie takich cukierków na patyczkach miało ułatwić ich konsumpcję.

Kilka tysięcy lat później, bo w XVII wieku w Anglii powstały cukierki na patyczkach. Uzyskały nazwę „lolly pop”, co dosłownie oznacza mlask języka. Silny rozwój przemysłu w obliczu rewolucji przemysłowej przyczynił się także do rozwoju cukiernictwa. Lizaki w obecnie nam znanej formie powstały na początku XX wieku. Trudno określić jednoznacznie ich pochodzenie, gdyż słodycze te pojawiły się w różnych miejscach na świecie niejako niezależnie od siebie. Istnieje kilka udokumentowanych historii na temat powstania lizaków. W 1908 roku w USA powstała maszyna produkcyjna, zdolna wytworzyć około 2400 lizaków na godzinę. Zdaniem jej właścicieli, ich linia produkcyjna była w stanie w ciągu tygodnia zaspokoić roczny popyt na lizaki w USA. W 1931 roku George Smith, wieloletni „lizakowy innowator” i producent słodyczy, opatentował markę „lollipop”. Nawiązywała ona do popularnego wówczas konia wyścigowego Lolly Pop. Co ciekawe nazwa ta była identyczna z XVII wieczną angielską nazwą lizaków.

Historia lizaków jest niezwykle barwna. Miód i jego mieszanki z sokami owocowymi, wyewoluowały do obecnej formy lizaka, którą możemy znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym. Dzisiejsze lizaki to słodycze wykonane z czekolady, barwiące język czy posiadające gumę do żucia. Spożywane są przez ludzi w każdym wieku. To także doskonały prezent na różnorodne okazje, gdyż lizaki przyjmują rozmaite formy i kształty, ograniczone wyłącznie kreatywnością osoby projektującej.