Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca z architektem wnętrz?

Jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca z architektem wnętrz?

Środa 16 września 2015, przez admin

Ostatnie lata to stopniowy wzrost popularności usług świadczonych przez projektantów wnętrz, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak dokładnie powinna wyglądać taka współpraca. Czego można się spodziewać po takim specjaliście?

Ostatnio coraz więcej osób zastanawia się nad powierzeniem aranżacji wnętrz profesjonalistom. Usługa taka może dotyczyć zarówno nowych domów i mieszkań, jak i tych wcześniej urządzonych, w których pożądane są zmiany. Zastanawiając się nad takim fachowym wsparciem, warto wiedzieć, czego dokładnie możemy oczekiwać od fachowca, co pomoże ocenić dostępne oferty i wybrać najlepszego projektanta.

Od wstępnej koncepcji

Podstawą każdej udanej aranżacji wnętrza jest pomysł. Trzeba wiedzieć, jaki efekt ma zostać osiągnięty, ale też jakie środki mogą na to pozwolić. W przypadku tego rodzaju usługi bardzo ważne jest doświadczenie projektanta, ale też to, czy pozostaje na bieżąco z wszelkimi nowinkami w branży. Architektura wnętrz zmienia się bardzo dynamicznie i stale pojawiają się nowe rozwiązania, dzięki którym nie tylko można łatwiej uzyskać wymarzony efekt estetyczny, ale też maksymalną funkcjonalność urządzenia. Początkiem współpracy ze specjalistą zawsze jest inwentaryzacja wnętrza, a także ustalenie z Klientem wymogów funkcjonalnych. Projektant musi dokładnie wiedzieć, jakie warunki ma do dyspozycji, a także w jaki sposób będzie wykorzystywane wnętrze, ile osób będzie w nim najczęściej przebywało czy na usprawnienie jakich domowych czynności trzeba zwrócić szczególną uwagę. Na tej podstawie powstaje kilka propozycji układów funkcjonalnych wnętrza, stopniowo dopasowywanych do uwag Klienta. Kiedy wiadomo już jak ogólnie ma wyglądać wnętrze, można przejść do ustalenia kolorystyki, elementów wykończenia, a także budżetu całego projektu. Ostateczna akceptacja projektu ma miejsce na podstawie modelu 3D i wizualizacji, czyli obrazów, które pokazują realny efekt wprowadzenia projektu w życie.

Przez szczegóły techniczne

Zaakceptowany projekt staje się podstawą do szeregu technicznych opracowań, a więc rysunków budowlanych ścian, sufitów i podłóg, a także wszelkich detali niezbędnych do projektu budowlanego. Rysowane są też elementy wykończeniowe, stolarka meblowa oraz rozplanowana zostaje instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Na tym etapie powstaje cała dokumentacja, która wręczona ekipie budowlanej nie może budzić żadnych wątpliwości – z tych rysunków ma wynikać dokładnie to, co ustalono z projektantem i co zostało w pełni zaakceptowane.

Po realizację

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest, gdy projektant wnętrz nie tylko zajmie się stworzeniem projektu, ale też weźmie na siebie nadzór nad jego realizacją. W większych miastach, takich jak Poznań, coraz częściej spotkać się można z taką kompleksową obsługą. Wtedy inwestor nie musi na bieżąco kontrolować, czy wykonywane prace są w pełni zgodne z projektem. Warto pamiętać, że wiele nieprawidłowości nie jest łatwych do zauważenia, dlatego nadzór specjalisty daje inwestorowi duży komfort i bezpieczeństwo.