Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak poradzić sobie z jesienną infekcją?

Jak poradzić sobie z jesienną infekcją?

Czwartek 6 października 2016, przez Marek Konieczny

Rozwój medycyny i wiele lat badań naukowych niestety jeszcze nie doprowadziły nas do takiego stanu, w którym jesienne infekcje są tylko historią. Musimy się liczyć tym, że w każdym sezonie dopadnie nas grypa lub przeziębienie. Najgorsze jest jednak to, że sezon przeziębień jest bardzo długi, ponieważ trwa w zasadzie już od września do końca lutego, a w przypadku dzieci uczęszczających do żłobków lub przedszkoli, nawet do maja.

W związku z tym musimy się przygotować na to, że w jednym sezonie może nas dopaść kilka, a nawet kilkanaście infekcji. Pomijając już kwestie naszego złego samopoczucia podczas grypy lub przeziębienia, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak poważne dla naszego zdrowa są wszelkie powikłania po infekcjach. Niedoleczone lub źle leczone choroby mogą narobić poważnych szkód w naszym organizmie, które będą odczuwane przez wiele lat, a czasem aż do końca życia. Jednak zanim przejdziemy do omawiania skutecznych sposobów walki z jesienną infekcją, najpierw musimy nauczyć się ją dobrze rozpoznawać.
Dwa główne objawy infekcji

1. Gorączka – to najczęściej pierwszy, najbardziej wyraźny objaw infekcji, którego nie można przeoczyć. Rozpalone ciało o temperaturze powyżej 38 stopni Celsjusza jest wyraźnie zainfekowane i niewątpliwie znajduje się w stadium zwalczania choroby. Podniesiona temperatura ciała wspomaga pracę układu immunologicznego, doprowadza do zwiększenia ilości produkowanych przeciwciał, a tym samym zwalcza infekcję. Jednak gorączka nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem…

2. Dreszcze gorączkowe to drugi objaw infekcji, który mówi nam, że walka zmierza w trochę złym kierunku. Drżenie mięśni doprowadza do tego, że wirusy, pasożyty i bakterie, które spowodowały gorączkę, przedostają się do krwi i silnie atakują nasz organizm. Właśnie z tego powodu dreszcze gorączkowe trzeba jak najszybciej zwalczać, stosując specjalne leki.

Leki na gorączkę bez recepty, bo o nich mowa, to specjalistyczne preparaty lecznicze, które zwalczają gorączkę, ból głowy, dreszcze, nieżyt nosa, ból mięśni i stawów, a czasem również katar i infekcję gardła. Są naszym sprzymierzeńcem nie tylko w walce o odzyskanie dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Zażywanie leków bez recepty typu Febrisan powinno być pierwszą czynnością, którą wykonujemy, gdy zauważamy symptomy zbliżającej się grypy lub przeziębienia.