Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Jak otworzyć własny hotel

Jak otworzyć własny hotel

Poniedziałek 25 kwietnia 2016, przez Marek Konieczny

Marzysz o tym, by otworzyć własny hotel? Skusiły cię seriale i filmy o ludziach z branży hotelarskiej, a może fascynuje cię możliwość kontaktu z ludźmi ze wszystkich stron świata? Zawsze byłeś gościnny i zapewnianie innym jak najlepszych warunków sprawia ci satysfakcję?

Nieważne, jakie pobudki tobą kierują - jeżeli jesteś nastawiony na taki rodzaj kariery zawodowej, to musisz być świadomy, że przed tobą bardzo długa droga. Przydatna będzie edukacja związana z branżą. Jeśli uczęszczasz lub uczęszczałeś do technikum o profilu hotelarskim, to bardzo dobrze. Ukończenie studiów na takim kierunku również będzie dużym, mile widzianym atutem, jednak nie jest to niezbędne. Ważniejsze jest, byś miał jakieś doświadczenie zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i w dziedzinie hotelarstwa.

Jeśli pracowałeś wcześniej jako recepcjonista czy menadżer pensjonatu - to dobrze się składa - masz już pojęcie o tym, jacy mogą być klienci i jak się nimi odpowiednio zająć. Jesteś świadomy, jakie problemy mogą sprawiać kłótliwi goście albo problemy z zaopatrzeniem. Może zdarzyło ci się, że w hotelowej restauracji zabrakło świeżych owoców albo tekstylia hotelowe nie zostały wyprane na czas i goście zostali bez poszewek na poduszki? Doświadczenie w radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach jest bardzo cenne.

Zanim otworzysz własny hotel, będziesz musiał zgromadzić całkiem spory kapitał - możesz się starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej albo kredyt dla rozwijającej się firmy, jednak wkład własny jest rzeczą niezbędną. Niektórzy odziedziczają dużą sumę, inni wygrywają ją na loterii, jednak większość gromadzi ją przez lata ciężkiej pracy, oszczędności i wielkich wyrzeczeń.

Jeżeli masz już odpowiednie środki - potrzebny będzie plan. Nie chodzi tu tylko o biznes plan, czyli rozplanowanie kosztów i tak dalej; ale też o samą ideę, koncepcję. Czy będzie to mały pensjonat agroturystyczny na wsi, gdzie goście będą mogli cieszyć się kontaktem z naturą, domowym jedzeniem i jazdą konną? A może hostel w wielkim mieście, przyciągający turystów dysponujących niewielkimi środkami? Może luksusowy pensjonat u podnóża gór; może wielopiętrowy hotel gdzieś blisko plaży? Musisz podjąć decyzję, biorąc pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale i możliwości finansowe i perspektywy ekonomiczne. Nie warto budować hotelu w mało atrakcyjnym turystycznie miejscu albo blisko spalarni śmieci - taki biznes na pewno upadnie.

Temat budowania hotelu wymagałby osobnego artykułu - ponieważ jest bardzo obszerny. Załóżmy, że twój wymarzony budynek już stoi. Teraz musisz go jeszcze wyremontować i wyposażyć. Warto nawiązać współpracę z dekoratorami wnętrz czy stolarzami. Hurtownia meblowa zapewni łóżka, szafy i dywany, a szwalnia - zasłony, firanki, koce i pościele do hoteli.


Jeśli twój hotel jest już w pełni wyposażony, czas zająć się marketingiem i zatrudnianiem pracowników. Pamiętaj, że to dopiero początek długiej drogi i nie wolno ci spocząć na laurach. Konsekwentnie buduj renomę swojego hotelu, gdyż to właśnie ona zapewnia sukces w tej branży.