Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Piątek 21 marca 2014, przez Marek Konieczny

Ciężarnym kobietom niektóre choroby dokuczają znacznie częściej, a jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż układ odpornościowy w tym szczególnym stanie funkcjonuje nieco inaczej. Jednak większość infekcji, zwłaszcza tych wirusowych, można skutecznie zwalczać, unikając w ten sposób przyjmowania antybiotyków.

Leczenie przeziębienia w ciąży może odbywać się na wiele sposobów - ciężarne kobiety mogą zdecydować się chociażby na ziołowe kuracje, ale oczywiście nie tylko. Przeziębienia to najczęstsze infekcje wirusowe, które zazwyczaj rozpoczynają się bólem i drapaniem w gardle, wodnistym katarem, kichaniem oraz ogólnym złym samopoczuciem. Po kilku dniach objawy się mogą nasilić, zwłaszcza jeśli nie zaczniemy zwalczać infekcji w odpowiednim momencie.

Przez pierwsze dni warto pozostać w domu, wygrzać się i stosować na przykład zioła. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone przeziębienie niestety może przekształcić się z groźne dla matki i dziecka schorzenie. Może rozwinąć się zapalenie oskrzeli lub płuc, a leczenie takich infekcji jest znacznie trudniejsze.

W takich sytuacjach często zaleca się stawianie baniek. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli przy pomocy baniek jest możliwe dopiero w drugim trymestrze. W pierwszych miesiącach ciąży stawianie baniek jest zdecydowanie odradzane, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko poronienia. Leczenie bańkami jest bezpieczne dopiero od około piątego miesiąca ciąży - tak napisała firma MedPlus na jednej ze swoich stron.

Oczywiście ten sposób leczenia można stosować wyłącznie u tych kobiet, u których ciąża przebiega prawidłowo i bez zakłóceń. Bańki muszą być ponadto stawiane w odpowiednim miejscu. Nie wolno ich umieszczać w okolicy lędźwiowej oraz na podbrzuszu. Zabieg ten należy wykonywać ostrożnie, tak jak u dzieci.

Nie zaleca się też stosować zbyt wysokiego podciśnienia. Jeśli natomiast w trakcie stawiania baniek pacjentka zgłosi jakiekolwiek niepokojące objawy, wówczas stawianie baniek należy natychmiast przerwać.