Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Jak kupować dzieła sztuki?

Jak kupować dzieła sztuki?

Środa 28 czerwca 2017, przez admin

Jeżeli posiada się fundusze, kupowanie dzieł sztuki to wielka przyjemność.

Do domowej kolekcji można przyłączyć kolejny eksponat, który na pewno będzie cieszył oko właściciela. Jednak dla osób, które nie są zbyt dobrze zaznajomione z rynkiem dzieł sztuki warto przedstawić kilka ważnych informacji, którymi powinno się kierować.

Informacje o autorze

Zastanawiając się nad gronem artystów, których obrazy w pewien sposób przemawiają do przyszłego kupca powinno się zebrać o nim jakieś informacje. Przede wszystkim zaznajomić się z jego port folio. Takie zbiory są zazwyczaj dostępne w domach aukcyjnych, w których sprzedawane i prezentowane są dzieła danego autora. Opisy biograficzne autorów są pierwszym elementem na liście. Wpisywane są wzmianki na temat osiągnięć i zdobytych nagród. Pokazane są wszystkie wystawy, na jakich gościły jego prace. Konstrukcja całej książki o artyście skonstruowana jest w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej informacji w jak najbardziej skompresowanym pliku. Często pomijany jest wiek artysty, który jest stosunkowo ważny. Może to świadczyć o doświadczeniu malarza. W ten sposób można oszacować jego potencjał inwestycyjny – czyli mówiąc kolokwialnie – czy warto kupić jego dzieło.

Listy wystaw

Pod uwagę należy brać te prywatne, jak i zbiorowe. Wszystko zalicza się do dorobku. Aukcje dzieł sztuki kierują się swoimi prawidłami, w których właśnie takie doświadczenie jest bardzo przydatne. W tym wypadku powinno się patrzeć także na jakość i prestiż miejsc, w jakich wystawiane były dzieła. Początkujące domy aukcyjne mogą nie cieszyć się wielką renomą i podpisywać kontrakty z osobami, które tylko wyrażą chęć współpracy. Dobrze, jeżeli artysta miał do czynienia z szanującymi się miejscami, które wystawiały aukcje sztuki młodej.

Otoczenie

Aby dowiedzieć się, jak środowisko postrzega artystę, trzeba zrobić dochodzenie w możliwie dużej liczbie miejsc. Oczywiście takich, które mogą wydać przydatna i konstruktywna opinię. Mało przydatne będą te, które wyrażą się jedynie pozytywnie lub negatywnie o danym twórcy. Kopalnią wiedzy na ten temat na pewno będzie Internet. Z pewnością w wyszukiwarkach znajdzie się wiele ciekawych faktów z życia i doświadczenie wystawcy. Warto zweryfikować je jednak w bardziej wiarygodnym i pewnym źródle.