Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Jak doprowadzić ogród do porządku?

Jak doprowadzić ogród do porządku?

Niedziela 4 listopada 2018, przez admin

Chwilowe zaniedbanie ogrodu zazwyczaj bardzo szybko przeradza się w nieporządek. Rośliny rozwijają się niezwykle szybko, liście spadają tworząc swoją własną kompozycję na ziemi, niektóre z kwiatów są już przeznaczone do wyrzucenia.

Bez cyklicznego pielenia ogródka, grabienia liści oraz pozbywania się kwiatów obumarłych, trudno jest zapanować nad ogrodem, który w gruncie rzeczy żyje.

Czy można jednak takie założenie ogrodowe doprowadzić do porządku nawet wtedy, gdy zostało ono nieco zaniedbane? Zdecydowanie tak, choć trzeba poświęcić na to sporo czasu i uzbroić się w podstawowe narzędzia. Dziś narzędzia ogrodnicze kojarzą nam się przede wszystkim z grabiami. Jednak na rynku jest ich o wiele więcej i warto wyposażać się w różne inne sprzęty, które mogą pomóc w walce z zapuszczonym ogrodem.

Jednak grabie to zdecydowana podstawa. To one bowiem pomagają oczyścić ziemię z największych zabrudzeń, ze zgniłych liści i kamieni. To pierwsza faza obróbki ogrodu, gdy trzeba go po prostu zagrabić. Dopiero wtedy można dokładnie zobaczyć, co jest to wyrzucenia, co trzeba wyciąć itp. Grabie powinny mieć dość duże, jednak blisko siebie ustawione ząbki. W ogrodzie nie brakuje bardzo małych elementów, które szybko przedostają się przez większe szczeliny. Dlatego by osiągnąć jak najlepszy efekt, należy przede wszystkim kupować grabie zbite.

W długo nie pielęgnowanym ogrodzie przydają się także sekatory. Krzewy bardzo szybko się rozrastają, jednak dość trudno doprowadzić je do porządku. By zrobić z nich ładny żywopłot czy też kulę, trzeba się sporo napracować. Nie jest się w stanie zrobić tego zwykłym nożem czy też nożyczkami. Do tego potrzebny jest ostry i stosunkowo duży sekator. Wówczas wszystko idzie bardzo szybko i przede wszystkim sprawnie. Stare krzewy mają niekiedy bardzo sztywne i twarde gałęzie, dlatego tylko przy pomocy tego sprzętu można szybko sobie z nimi poradzić.

Ostatnie na liście sprzętów potrzebnych, są siekiery. W zaniedbanych ogrodach zawsze jest coś do wycięcia. Niektóre korzenie są tak grube i przede wszystkim twarde, że nie sposób pozbyć się ich ciągnące je. Wspomaganie się siekierą jest najszybszym sposobem na to, by wyciąć wszystkie zaniedbane krzewy i niekiedy małe drzewka.