Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Jak dokonać pomiaru ciśnienia sprężania?

Jak dokonać pomiaru ciśnienia sprężania?

Poniedziałek 18 lipca 2016, przez admin

Jednostka napędowa w wielu maszynach i urządzeniach, na przykład w pojazdach mechanicznych, w czasie eksploatacji podlega stopniowemu zużyciu. Trudno ocenić bez jej demontowania, jak bardzo została wyeksploatowana. Można to jednak zrobić dzięki dokonaniu pomiaru ciśnienia sprężania. Jak zinterpretować jego wynik i w jaki sposób przeprowadzić taki pomiar?

Czym jest ciśnienie sprężania?

Pod pojęciem ciśnienie sprężania należy rozumieć ciśnienie, jakie panuje w komorze spalania silnika spalinowego tłokowego w momencie zakończenia suwu sprężania. Poziom tego ciśnienia uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od stopnia sprężania, kątów rozrządu, tj. zamknięcia i otwarcia zawodów, średniej wartości wykładnika politropy, występowania ewentualnych nieszczelności, parametrów termodynamicznych czy współczynników napełnienia i zanieczyszczenia. Jeśli pojawiają się nieszczelności, są one sygnałem świadczącym o zużyciu silnika. Dlatego też pomiar ciśnienia sprężania stanowi podstawową metodę zdiagnozowania stopnia zużycia silnika stołowego. Pomiaru dokonuje się zaś przy pomocy miernika ciśnienia sprężania, np. dostępnego w sklepie Magma.

Dokonanie pomiaru i interpretacja wyników

Przed rozpoczęciem stosowania miernika ciśnienia sprężania, po to, aby ocenić silnik np. samochodu, należy odpowiednio przygotować do tego celu pojazd. Później trzeba zaopatrzyć się w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia pożądanego pomiaru - próbnik czy też miernik ciśnienia sprężania.

Próbniki silnika Diesla i benzynowego różnią się względem siebie, dlatego trzeba sprawdzić, czy na pewno posiadamy miernik odpowiedni do testowania naszego pojazdu. Mierniki do pomiarów w silnikach benzynowych z reguły posiadają końcówkę z uszczelką gumową, którą włożyć należy w otwór świeci zapłonowej. Z kolei próbniki do silników Diesla posiadają gwintowaną końcówkę, którą wkręca się w otwór po wtryskiwaczu lub świecy żarowej. Po sprawdzeniu, czy na styku miernika nie powstają należności, można odczytać pomiar. Wyniki porównuje się z wartościami deklarowanymi przez producenta.

Generalnie dla silnika o zapłonie iskrowym ciśnienie sprężania powinno oscylować w granicy od 1,0 do 1,5 MPa, a dla silnika Diesla 2,5-3,5 Mpa. Jeśli ciśnienie sprężania spadło o więcej niż 15-20 proc. w stosunku do wartości nominalnej, można mówić o znacznym zużyciu elementów silnika. Jednostka napędowa powinna zatem zostać wymieniona na nową lub przejść gruntowny remont.