Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Jak dobrze wrócić do treningów po latach spędzonych na kanapie?

Jak dobrze wrócić do treningów po latach spędzonych na kanapie?

Środa 20 lipca 2016, przez admin

Niestety często okazuje się, że nie każda aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nigdy wcześniej nie wykonywały żadnych ćwiczeń i nie bardzo wiedzą czego mogą oczekiwać od swojego ciała. W ich wypadku skutki nieprawidłowo wykonanego treningu często kończą się urazami i kontuzjami.

Kondycja maleje wraz z upływem czasu

Często osobom, które kiedyś czynnie uprawiały czynnie sport wydaje się, że nadal mają doskonałą kondycję. Jednak taka bardzo długa przerwa w treningu jest niekiedy bardzo zwodnicza. Organizm wraz z wiekiem zużywa się, więc stawy oraz mięśnie nie są tak sprawne jak w czasach młodości. W takim wypadku nadmierny wysiłek fizyczny sprzyja powstawaniu różnym kontuzjom oraz urazom. Dodatkowo nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia przy niewłaściwym sprzęcie pogłębiają już istniejące zwyrodnienia kręgosłupa czy stawów. Jak zatem prawidłowo podejść do treningu by był on dobroczynny dla zdrowia?

Trening medyczny nie tylko dla osób po rehabilitacji

Najczęściej jest on zalecany dla sportowców, którzy nabawili się kontuzji lub innego urazu związanego z uprawianą dyscypliną. Nie można jednak tego mylić z rehabilitacją, gdyż trening medyczny nie ma na celu doprowadzenie pacjenta do zdrowia. Jest to natomiast indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń dla osób, które nie czują się na siłach aby samodzielnie ułożyć swój plan treningu. Warto z niego skorzystać, gdyż obecny tryb życia sprzyja powstawaniu wielu zwyrodnień w stawach. Zwykle trening medyczny prowadzi fizjoterapeuta, który zadba nie tylko oto aby ćwiczenia były wykonywane poprawnie, ale też wykorzysta dostępny sprzęt rehabilitacyjny np. ze sklepu Juventas. Często piłki lekarskie, drążki, ciężarki czy właśnie drabinki gimnastyczne od Juventas są dużo lepsze niż znajdujące się w zwykłym sklepie sportowym.

Odpowiednia aktywność po długiej przerwie

Można powiedzieć, że sport to zdrowie, ale tylko odpowiednio dobrany do potrzeb oraz kondycji uprawiającej go osoby. Trening medyczny jest szczególnie polecany dla osób, które wiedzą o posiadanych zwyrodnieniach. Często czują się one dobrze, ale to nie oznacza, że mogą wykonywać dowolne ćwiczenia. W ich wypadku źle dobrana aktywność fizyczna może pogłębić tylko ból i dyskomfort. Na trening z fizjoterapeutą powinny się również zdecydować osoby borykające się z otyłością. W ich wypadku niewłaściwa aktywność fizyczna może spowodować głębokie urazy nadmiernie obciążonych stawów. Co przy tak dużej wadze jeszcze bardziej utrudni codzienne życie.