Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Jak dobierać barwy do wnętrza?

Jak dobierać barwy do wnętrza?

Czwartek 5 września 2013, przez Jacek

Nowoczesna architektura i urządzanie wnętrz różni się znacząco od znanych nam wnętrz jeszcze sprzed kilku-kilkunastu lat. W dalszym ciągu bardzo modne w Polsce są wnętrza urządzone w stylu tzw. "późnego Gierka" czyli takie same komody, meble a także wszechobecne kryształy.

Jeśli tylko ktoś ma możliwość powinien od razu przemyśleć i rozplanować remont tak urządzonego pokoju. Dawne czasy minęły, moda się zmieniła a także panujące trendy w architekturze. Oprócz prostych i atrakcyjnych kształtów, które teraz dominują bardzo istotne jest by odpowiednio dobrać kolory do wnętrza swojego pokoju, łazienki, kuchni czy też innego pomieszczenia, które poddane zostanie metamorfozie.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć to podział barw. Za pewne wiele osób orientuje się o podstawowym podziale na zimne i ciepłe. Barwy ciepłe to pomarańcze, czerwienie i wszelkie odmiany żółtego natomiast zimne to oczywiście barwy niebieskie, wszelkie odcienie zieleni a także fioletowe. Nie wiele jednak osób wie o jednej rzeczy: ciepłe barwy potrafią pomniejszyć pomieszczenie gdyż sprawiają one wrażenie "bliższych nam". W przypadku barw zimnych natomiast jest zupełnie odwrotnie. Wszystko to sprawia, że umiejętnie posługując się paletami barw możemy odpowiednio dopasować pokój do naszych potrzeb.

Kolejną rzeczą jest pamiętanie by barwy i odcienie np. ścian dobierać zarówno do typu pomieszczenia a także do stylu całego wnętrza. Nie należy łączyć kolorów typowo nowoczesnych do np. tradycyjnych wnętrz. Nie bez znaczenia jest również nasłonecznienie pomieszczenia gdyż w innym świetle całe wnętrze może wyglądać zupełnie inaczej niż to czego byśmy się spodziewali.

Odnośnie światła i oświetlenia warto na koniec dodać by wszystkie wzorniki itp. oglądać raczej w sztucznym świetle. Zwykłe żarówki natomiast ożywią ciepłe barwy w pomieszczeniu a przytłumią zimne natomiast wszelkie świetlówki zadziałają zupełnie odwrotnie (tj. wzmocnią zimne barwy a przytłumią ciepłe).


link na meblownia24.pl