Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Jak często wymienia się opony całoroczne?

Jak często wymienia się opony całoroczne?

Piątek 1 lipca 2016, przez admin

Opony całoroczne zazwyczaj wymienia się średnio co 5 lat. W Polsce, w przeciwieństwie do np. Francji czy Czech, nie ma obowiązku wymiany opon w okresie od listopada do marca. Pomimo tego, warto jest jednak posłuchać głosu rozsądku i dostosować opony do pory roku dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Ile lat „żyje” opona samochodowa?

W celach oszczędnościowych lub w przekonaniu o łagodnej i niemroźnej zimie kupuje się opony wielosezonowe. Opinie o oponach wielosezonowych najczęściej poruszają kwestie tego, jak często należy takie ogumienie wymienić. Okres użytkowania opon wynosi około 5 lat. Jest to granica umowna, która nie oznacza jeszcze, że nie wolno jeździć na pięcioletnich oponach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może to być bardziej niebezpieczne. Opony zużywają się i tracą przyczepność na drodze. Warto pamiętać, że o ile wymiana opon w naszym kraju nie jest obowiązkowa, to zdrowy rozsądek podpowiada, aby dopasowywać ogumienie do warunków atmosferycznych.

Przechowywanie opon samochodowych

Serwisy samochodowe oferują usługę polegającą na przechowywaniu kompletu opon przez cały sezon. Cena usługi to około 100 złotych. Prawidłowe przechowywanie opon powinno spełniać kilka warunków:

- chłodne (około 15-20 stopni Celsjusza) i suche pomieszczenie,
- brak ekspozycji na słońce,
- izolacja od olejów, paliw i smarów,
- przechowywanie powinno odbywać się z dala od ostrych rzeczy, jak metal,
- z dala od źródeł ciepła np. grzejników.

Wymiana opon w Polsce - przepisy

W Polsce nie ma przepisów mówiących o przymusowej zmianie opon. Jeździć na dowolnych oponach można przez cały rok pod warunkiem, że bieżnik będzie miał 1,6 milimetra. Co prawda w 2013 roku narodził się pomysł, aby wcielić w życie przepisy mówiące o obowiązkowej zmianie, ale
na planach się tylko skończyło i Polska jako jeden z nielicznych krajów Europy Środkowo - Wschodniej nie ma obowiązku zmieniania opon.

Obowiązkowa zmiana ogumienia za granicą

Państwa, w których wymiana opon na zimowe w okresie od października/grudnia do marca/kwietnia jest obowiązkowa, to: Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwecja oraz Rumunia. Obowiązek zmiany opon dotyczy także turystów Estonii, Finlandii, Litwy, Luksemburgu i Szwecji.