Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Innowacyjne technologie

Innowacyjne technologie

Czwartek 22 sierpnia 2013, przez texbart

W ostatnim czasie na rynku tekstylnym pojawiło się wiele nowych innowacyjnych surowców. Tworzone są nowe rodzaje włókien, znajduję się nowe zastosowanie dla starszych oraz testuje się nowe połączenia. O ile włókna syntetyczne i sztuczne przeznaczone są głównie do produkcji wyrobów technicznych, np. taśm, geowłóknin, kordów itp. o tyle włókna pochodzenia naturalnego (głównie roślinnego) przeznaczone są na wyroby z szeroko pojętego rynku tekstylno-odzieżowego ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu konfekcyjnego.

Od pewnego czasu na rynku pojawia się wiele innowacji, które mają poprawić nasze życie i samopoczucie. Mowa tutaj między innymi o wyrobach z bawełny organicznej, z dodatkiem alg morskich. Jako nowe zastosowanie „starych” i znanych włókien można zaliczyć rewolucję bambusową.

Dawniej bambusa wykorzystywano do wielu rzeczy (dekoracja, plecionkarstwo) tylko nie, jako wyrób tekstylny. W ostatnim czasie okazało się, że te łodygi i pędy można przerobić na włókno (tutaj powinien się teraz pojawić długi, skomplikowany i nudny wykład dotyczący technologii przetwarzania bambusa na włókno, ale sobie go darujemy chyba). Okazuję się, że bambus po przetworzeniu ma zupełnie inne właściwości, jest połyskliwy, miły w dotyku. Według badań różnych instytutów i laboratorium włókna z tzw. „wiskozy bambusowej” są antyalergiczne, antyodorowe, antygrzybiczne. Dlatego też każdy producent tkanin, dzianin stara się, aby ten wyrób znalazł się w jego bazie produktowej. Już dzisiaj pojawił się niejeden producent ręczników, pościeli, skarpet, pieluch wykonanych w 100% albo też z dodatkiem włókien z tzw. „wiskozy bambusowej”.