Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Historia rękawic bramkarskich

Historia rękawic bramkarskich

Piątek 5 lutego 2016, przez Bartek Cisowski

Select rękawice bramkarskie tej firmy idealnie spełniają swoje zadanie. Bronienie bez rękawic bramkarskich jest praktycznie nie możliwe. Wyjątkiem jest euro 2004 roku gdzie portugalski bramkarz Ricardo bronił cały mecz bez rękawic bramkarskich.

Do użytku zostały one wprowadzone dopiero 1969 roku. Podobna sytuacja miała miejsce z bluzami bramkarskimi. Kiedyś można było wybierać bluzy bramkarskie tylko z dostępnych i dozwolonych kolorów a były to: niebieski, zielony, żółty, biały, bordowy. Zanim wprowadzono rękawice bramkarskie firmy select do użytku, to najpierw bramkarze zakładali zwykle rękawiczki skórzane, ale tylko po to aby chronić swoje dłonie przed zimnem. Ci, którzy decydowali się na używanie takich rękawic nosili określenie ciot. Takie sławy jak Shilton czy Banks zaczynali swoje kariery bez rękawic bramkarskich. Największy problem pojawiał się zimą gdzie bramkarze z powodu oblepionej piłki śniegiem czy osadzonej na niej kryształków lodu nie mogli jej dobrze łapać. Pojawiały się także lekkie kontuzje spowodowane otarciami. Dopiero wtedy zaczęto zastanawiać się nad ochroną rąk. To dziwne, że obecnie nie pokazuje się archiwalnych materiałów z czasów czarno-białej telewizji, gdy bramkarze interweniowali, a następnie powstrzymywali z bólu łzy, przez powybijane i bolące palce rąk – mógłby rzec niejeden golkiper z połowy XX wieku. Na szczęście bramkarzy czasy tzw. ery bezrękawicowej minęły już na stałe. Aktualny rozwój technologii pozwala producentom na zastanawianie się nad takimi „problemami” jaką grubość pianki ochronnej wybrać, jaki kolor itp. Bramkarz teraz może sobie dopasować rękawice idealnie pod siebie wybierając dodatkowo select rękawice bramkarskie z usztywniaczem palców lub też bez.

Tak naprawdę aktualnie bramkarz może występować na paryskich wybiegach modowych z dostępem do tak wielu rodzajów strojów i rękawic bramkarskich. Zamiast przypominać prawdziwego bramkarza zaczyna przypominać modela. Podobna sytuacja dotyczy również pozostałych piłkarzy. Select rękawice bramkarskie tak mocno rozwinęły swoją technologię, że bramkarzowi teraz 100 razy łatwiej jest obronić piłkę. Ponieważ rękawice mają zwiększoną przyczepność do piłki, nawet podczas fatalnych warunków pogodowych. Przekłada, to się również na wyrzucanie piłki z pod bramki. Dzięki temu bramkarz może rzucić piłkę o wiele dalej i o wiele bardziej precyzyjnie.